DOĞAKA Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, hayatta zorluklardan korkmamak gerektiğini, zorlukları aşmanın hazzı ve zevkinin çok güzel bir duygu olduğunu söyledi.
DOĞAKA Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni
 Lekesiz, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) düzenlediği ''Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'' sertifika töreninde yaptığı konuşmada, bu ülkenin ve kentin en büyük zenginliğinin nitelikli iş gücünün bulunması olduğunu ifade etti.
     İnsanın sınırsız ihtiyaçlarını karşılamak üzere tüm fırsatların değerlendirilmesinin girişimcilerin en önemli özelliği olduğunu vurgulayan Lekesiz, ''Hayatta hiç bir zorluktan korkmamak lazım. İş dünyasına atılmak için girişimcilik eğitimi çok önemli. DOĞAKA ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) desteklemelerinden yararlanmak faydalı olacak'' diye konuştu. 
     DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti ise, DOĞAKA'nın sadece hibe desteği veren bir kurum olmadığını, bunun yanında Ar-Ge araştırmaları, girişimcilik ve markalaşma gibi bir çok alanda da eğitimler verdiklerini söyledi. 
     ''Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi''ne Hatay'dan 90, Kahramanmaraş'tan 90 ve Osmaniye'den de 60 kursiyerin başvurduğunu belirten Serdengeçti, geçen yıldan girişimcilik ve proje geliştirme alanlarında başarılı olan 21 kursiyerin şu anda kendi işlerini kurduğunu kaydetti.
     Serdengeçti, hayatta meslek sahibi olmak için tüm fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Serdengeçti, ''Ne iş olursa yaparım mantığını bir kenara bırakmak lazım. Ataların dediği gibi meslek sahibi olmak altın bir bileziktir. Girişimcilik de hayat boyu öğrenmenin bir parçasıdır. Önünüze çıkan tüm fırsatları en iyi şekilde değerlendirin'' dedi.
     KOSGEB Hatay İl Temsilcisi Hayrettin Çevik de girişimciliğin işsizlik sorununa kalıcı çözümler sunmasının yanı sıra ekonomiye de önemli girdiler sağladığını söyledi.

     Resmi olarak iş kurma girişiminde bulunanlara KOSGEB'in yüzde 70'e varan desteklerinin bulunduğunu belirten Çevik, KOSGEB hibelerini almak için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.
     Konuşmaların ardından eğitimde başarılı olan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.