DOĞAKA’nın 41. Yönetim Kurulu Toplantısı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOĞAKA) 41. Yönetim Kurulu Toplantısı  Yayladağı ilçemizde yapıldı.
DOĞAKA’nın 41. Yönetim Kurulu Toplantısı
Öğretmenevi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya Hatay Valimiz M. Celalettin Lekesiz, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Antakya Belediye Başkanı  Lütfü Savaş, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, İlGenel Meclisi Başkanı  Mehmet Gülen, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, DOĞAKA Genel Sekreteri  Onur Yıldız ile diğer ilgililer katıldı. 
Hatay Valimiz Sayın Lekesiz, ilgili mevzuat gereği toplantının her ay farklı bir ilde yapıldığını, zaman zaman ilçelerde de yapılmasının olumlu olacağını kaydederek, ilçe toplantısının ilkinin de Türkiye’nin en güney ilçesi olan Yayladağı ilçemizde yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. 
Lekesiz, Ajansın, bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının mesleki kapasitelerinin ve teknik uzmanlık becerilerinin geliştirilmesi amacıyla uyguladığı ‘Teknik Destek Programı’na ilimizden 176, Kahramanmaraş’tan 53, Osmaniye’den de 11 olmak üzere toplam 240 proje başvurusunun alındığını, bunlardan 220’sinin kabul edildiğini, bugünkü toplantıda Yönetim Kurulu tarafından yapılacak nihai değerlendirmenin ardından, başarılı projelerin kamuoyu ile paylaşılacağını ve uygulanmasına başlanacağını ifade etti. 
Vali Lekesiz, şunları kaydetti: ‘Önceki yıllarda uygulanan teknik destek programları kapsamında Ajansa sunulan projeler çerçevesinde uygulanan projelerdeki eğitmen ihtiyacı hizmet alımı yöntemi ile karşılanırken, yeni ilan edilecek başarılı projeler kapsamında yapılacak eğitimlerin bir kısmı Ajansın uzmanları tarafından gerçekleştirilecektir. Bu durum, her geçen gün daha da fazla artan bir ivmeyle kurumsallaşma sürecini tamamlamakta olan ajansımızdan beklenen uzmanlık desteğinin başlangıcı olarak değerlendirilebilecek önemli bir gelişmedir. Ajansımız, 18-19 Ekim 2012’de ilimizde ‘Lojistik Konferansı’nı, 08 Kasım 2012’de Kahramanmaraş’ta ‘Metal Mutfak Eşya Sektör Çalıştayı’nı gerçekleştirdi. Bu çalışmalara 28 Kasım 2012’de Osmaniye’de yapılması planlanan ‘Demir-Çelik Sektörü Paneli’ ile devam edilecektir. Ajansımız tarafından daha önceki tarihlerde ilan edilen Mali Destek Programları, SODES Programı, Teknik Destek ve Doğrudan Faaliyet Desteği Programında başarılı projelerin uygulamalarına, 10. Kalkınma Planı ve Yeni Bölge çalışmalarına devam edilmektedir.’ 
Toplantı basına kapalı olarak devam etti.