DÖRTYOL İLÇESİNDEKİ OYLARIN MAHALLELERE GÖRE DAĞILIMI‏

25. Dönem Milletvekilliği seçimleri pazar günü yapıldı ve Hatay’da siyasi partilerin çıkardıkları milletvekili sayılarında 2011 seçimlerine göre bir değişiklik olmadı.
DÖRTYOL İLÇESİNDEKİ OYLARIN MAHALLELERE GÖRE DAĞILIMI‏
Adalet ve Kalkınma Partisi 2011 seçimlerinde 5. Sırada Milletvekili Adayı olarak meclise giden Ecz. H. Bayram Türkoğlu’nu, yine 5. sıradan Hatay genelinde partisinin aldığı 312.876 oyla meclise gitti.2011 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 2. sıra Milletvekili adayı olarak Meclise giden Av. Mevlüt Dudu’da 2015 seçimlerinde 2. sıradaki yerini korudu ve partisinin Hatay geneli aldığı 300.765 oyla milletvekili seçildi.
MHP 2. sıra adayı Prof. Dr. Celalettin Yavuz, 2011 seçimlerinde Bilal Karaca ile aynı kaderi yaşadı ve MHP 1 Milletvekili çıkardı.Peki oyların mahallelerden sandığa olan yansıması nasıl oldu. Biraz da ona bakalım.
Adalet ve Kalkınma Partisi 15 mahalleden 13 ünde birinci parti olarak çıkmayı başardı. Diğer iki mahallede ise MHP birinci sırayı aldı.AK Parti ve MHP’nin Ocaklı Mahallesinden olan adaylarının yarıştığı mahallede 2033 oyla MHP birinci, 1959 oyla Ak Parti ise ikinci olurken 1639 oyla HDP üçüncü parti olarak çıktı. CHP ise Ocaklı’da ancak 896 oy alarak 4. parti olabildi. Ak Parti ve MHP adayının geniş bir sülale olarak yer aldıkları Ocaklı Mahallesinde iki parti arasındaki oy oranı çok fazla değil. CHP’nin Hatay 2. Sıra adayı olan Av. Mevlüt Dudu ise sülalesinin ikamet ettiği kendi mahallesi olan Özerli Mahallesinde ancak 4. parti olabildi. Birinciliği Özerli’de 2437 oyla Ak Partiye, ikinciliği 1693 oyla MHP ye ve üçüncülüğü ise 1349 oyla HDP ye kaptıran CHP 1007 oy alabildi.Dörtyol’un meclise gönderdiği her iki aday da Bakanlık yapacak vizyona sahip. Hükümeti hangisinin içinde yer aldığı parti kurarsa beklentimiz bakanlık yapmaları. Bu şekilde Dörtyol’a daha fazla faydalı olacakları yönünde kamuoyunun bir beklentisi var.