DÖRTYOL KAYMAKAMLIĞIN'DAN ARICILARA DESTEK

Dörtyol Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ''Gezginci Arıcılık Projesi'' kapsamında 135 bin TL değerindeki proje ile 9 aileye 900 arılı kovan dağıtarak katkı sağladıklarını söyledi.
DÖRTYOL KAYMAKAMLIĞIN'DAN ARICILARA DESTEK
 Dörtyol Kaymakamı Hasan Özyiğit, işsizliğin önüne geçmek için çeşitli branşlarda kurslar açıldığını, ilçede arıcılık faaliyetlerinin hayli gelişmiş durumda olduğunu, bunları teşvik etmek için projeler ürettiklerini kaydetti.
     Ailelere arılı kovan dağıtımında daha önce arıcılık kursuna katılmış kişileri tercih ettiklerini ifade eden Özyiğit, şöyle devam etti:
     ''Hem arıcılığı teşvik etmek hem de ailelere ek gelir sağlamak amacıyla daha önce çeşitli kurslara katılmış ve sertifikası bulunan bu ailelerimize arcılık yapabilmeleri için bu kovanları dağıttık. Geliştirilen proje ile 135 bin TL değerindeki proje ile 9 aileye 100 er kovan olmak üzere toplam 900 adet yeni arılı kovan dağıtıldı. Arıcılar, aldıkları kredileri 2 yıl geri ödemesiz 8 yılda proje bedelinin 6 eşit taksit şeklinde tahsil edilecek. Tüm hedefimiz ilçede aracılığı yaygınlaştırmaktır.''
 

     Kaymakamlık tarafından dağıtılan arılı kovanlarını alan arıcılardan Fehime Yüksel (30), aldıkları bu destekten dolayı mutlu olduklarını belirterek, ''Kaymakamlığımız tarafından çeşitli projeler yapılarak ilçe halkına destek sunuluyor. Bu çalışmalarından dolayı kaymakamlığımızı kutluyorum. Buradan aldığımız arılı kovanları ile hem ailelerimizin geçimini sağlayacağım ve hem de geri ödemeyi rahatlıkla yapacağım, Zaten Arıcılık kursuna giderek sertifika almıştım, Devletimiz sayesinde uğraşacak ve gelirimizin olacağı bir işimiz oldu'' dedi.
     Konuşmalardan sonra 9 aileye arılı kovanları dağıtıldı.
 
     Aşağı Burnaz Köyü'nde gerçekleştirilen etkinliğe, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Yüzbaşı Mustafa Çömez, İlçe Emniyet Müdürü Numan Şahapoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Abdullah Arıcan, Hatay Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Mehmet Ekici daire müdürleri, İl genel meclisi üyeleri ve muhtarlar katıldı.