DÖRTYOL TURUNÇGİL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ UKRAYNA’YI ZİYARET ETTİ

Dörtyol Turunçgil?Üreticileri Birliği yıllık 1,5 milyon ton turunçgil ihracatı gerçekleştirilen ve sık sık Akdeniz Meyve Sineği ile  gündeme gelen Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştirerek pazar durumunu yerinde inceledi ve ihracatın arttırılması hususunda bir dizi temaslarda bulundu.

DÖRTYOL TURUNÇGİL ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ UKRAYNA’YI ZİYARET ETTİ
Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birlik Başkanı Ziraat Yüksek?Mühendisi Mevlüt Coşkun yaptıkları incelemeler ve temaslar hakkında yaptığı açıklamada; ”Biz ülke olarak çok fazla üretim yapan ama ürettiğini satamayan bir millet haline geldik. Bu yüzdende birliğe temel amaç olarak benimsediğimiz ürün pazarlamasına yardımcı olmak ilkesine dayalı olarak Ukrayna‘ya bir ziyarette bulunduk. Ziyaretimizin Ukrayna’ya olma sebebi orda ki pazar payımızın her gecen gün artma eğiliminde olmasıydı. Biz ülke olarak yıllık 1 buçuk milyon ton turunçgil ürünü ihrac ediyoruz. Ukrayna’ya yıllık ortalama 300000 ton yaş sebze meyve ihracatımız var. Bunun 185000 tonu narenciye ürünü ve artan teşebbüslerle her sene hızla bu rakam artıyor. Bizim gittiğimiz şehir olan Odessa Ukrayna’nın liman şehri. Aynı zamanda bölgenin en büyük limanına sahip. Çok büyük bir ticaret merkezi. Ukrayna Odessa halinde düşünülenin aksine Türk nüfusu oldukça fazla. Özellikle Hataylı komisyoncuların çokluğu dikkat çekiyor. İş yerleri çok büyük depolara sahip 2000 tona kadar ürün alabiliyor. Ortam ticaret için uygun yalnız bir şey hariç. Oda ülke ekonomisi.  Ekonomileri oldukça sıkıntılı. Sokaklarda gezerken 75 model zorla yürüyen bir çok araba görüyorsunuz. Nadirde olsa son model arabalarda var tabi ama piramidin ucu ciddi şekilde sivrilmiş belli. Halde bizi Ahıska Türklerinden oluşan bir grup karşıladı. Çok misafirperverler.  Birçok konu konuşuldu. Üretici birliği kurduğumuzu ve onun adına geldiğimizi söyleyince onlarda heyecanlandı. En büyük sıkıntılarının ürün oraya gidip ödemesi yapıldıktan sonra bu tarafta muhatap bulamamak olduğunu söylediler. Onlarda kaliteden şikayetçi.
  
Kaliteden kasıtları özellikle ürünlerin işlenme teknolojisi. Düşük kalitedeki fabrikalardan çıkan ürünlerin her zaman için zarar ettirdiğini söylüyorlar. Sohbet sırasında aklıma gelen sorulardan biride Akdeniz meyve sineği ile ilgiliydi sordum bilgileri bile yok. Ama tabi orda zirai karantina nasıl çalışıyor onu da bilmiyorum. Ama bir gerçek var ki Ukrayna da olmaz diye bir şey yok. Az paraya olan veya çok paraya olan şeyler var. Soruyorum sadece Odessa mı böyle diye yok diyolar her yer aynı. Uygun işleme garantisi verdiğimiz takdirde üretici birliğinden başlangıç için 10000 ton civarında mandarin peşin parayla alma garantisini veriyor bu Türk kardeşlerimiz bize. Toplam potansiyellerini sorduğum zaman 25-30 bin arası cevabını alıyorum. Biraz daha muhabbet edip ayrıldıktan sonra halk pazarları ve marketleri gezelim satış yerlerini görelim diyorum ve rehberimiz oraya doğru yöneliyor. Halk pazarlarında satıcılar genel olarak bayanlar. Erkek satıcı yok denecek kadar az. -10 derece sıcaklıkta açık alanda duran portakallar ve mandarinler durdukları yerde soğukdan zarar görmüş. Ama sorun yok 12- 13 grivni yani 2,5 lira civarından satılıyor. Enteresan ve hiç unutmayacağım bir manzara; bizim hasat zamanı işçilerimizin üzerini tepeleyerek geçtiği ve genel olarak en irisi ve lezzetlisini bulmadan yemediğimiz mandarin ve portakalları bilirsiniz  hani seçeriz en güzeli olsun diye. Orda o yok . Odessalı kızlar çürüyen portakalın  çürük kısmını kesmişler ve sağlam kısmını 2. bir fiyat koyarak satmaya devam ediyorlar. Pazar yerini gezerken aklıma gelen bir şey bu ürün orda 2,5 lira civarında satılıyor burada soğuk havada 1,5 lira civarı. Maliyetleri eklediğiniz zaman oraya varana kadar zaten 3 lirayı buluyor. Buda rekabet şansımızın ne kadar zayıf olduğunu gösteriyor.   Sonuç olarak bu narenciye ürünlerin ihracat yapmaktan başka şansımız yoktur. O yüzden yapmamız gereken şey öncelikle maliyetleri düşürmek. Ondan sonra ülke bazında gezerek ülkelerin profilleri çıkartılarak buna uygun satış metotları izlenmeli. Peki Ukrayna ya birlik olarak ürün yollayacak mısınız derseniz daha çok erken. Bakalım gelen günler ne getirecek.” açıklamasında bulundu. ?