DÖRTYOL'DA ''ÇEVRE TARIM VE ENERJİ'' KONFERANSI

DOÇ. DR. ÖDEMİŞ: ''KURULMASI PLANLANAN SANTRAL, VERİMLİ TARIM ARAZİLERİNİ YOK EDECEK''
DÖRTYOL'DA ''ÇEVRE TARIM VE ENERJİ'' KONFERANSI
 Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkant Ödemiş, Dörtyol ilçesinde kurulması palanlanan doğalgaz kombine çevrim santraliyle verimli tarım arazilerinin yok olacağını savundu.
     Ödemiş, Dörtyol Öğretmenevi'nde İlim Kültür ve Edebiyat Derneği (İLKE-DER) tarafından düzenlenen ''Çevre Tarım ve Enerji'' konferansında yaptığı konuşmada, ilçenin birinci derecede tarım bölgesi olduğunu, santralin atıl durumdaki yerde kurulması gerektiğini söyledi.
     Dörtyol ve Erzin ilçelerinin Mersin ve Adana'dan sonra önemli narenciye üretim merkezi olduğunu ifade eden Ödemiş, bölgenin Türkiye'nin narenciye ihtiyacının yüzde 20'sini karşıladığını kaydetti.
     Bölgeye santral kurulması halinde Erzin ve Dörtyol'un yanı sıra Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay'ın olumsuz etkileneceğini vurgulayan Ödemiş, ''Kurulması planlanan santral, verimli tarım arazilerini yok edecek. Santrallerin kent dışında, canlılarından uzak, kullanılmayan tarım dışı arazilere kurulması gerektiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.
     MKÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Polat da kurulması düşünülen 7 adet santralle ilçedeki tarım arazilerinin yanı sıra herkesin kötü yönde etkileneceğini belirtti.
     İLKE- DER Başkanı Mehmet Işıkoğlu ise gelişen bu olaylara karış herkesin duyarlı davranmasını ve seyirci kalmamasını istedi.