Dörtyol'da DOĞAKA Yönetim Kurulu Toplantısı.

Dörtyol ilçesinde, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) 31. Yönetim Kurulu toplantısı Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah Başkanlığında yapıldı.
Dörtyol'da DOĞAKA Yönetim Kurulu Toplantısı.
 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Dörtyol BOTAŞ'ta gerçekleştirilen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 2008 yılından itibaren DOĞAKA'nın Osmaniye, Kahramanmaraş ve Hatay bölgelerine bir hareketlilik getirdiğini söyledi.
     Eğitim, kültür, yatırım, istihdam alanında projelere destek veren DOĞAKA sayesinde kentin bir gelişme gösterdiğini ifade eden Lekesiz, bunun çok önemli olduğunu kaydetti.
     DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah da, 2011 yılı mali destek programları çerçevesinde tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi, mali destek programı ve turizm alt yapısının geliştirilmesi, küçük ölçekli mali destek programını ilan edildiğini belirtti.
     Tarım dayalı sanayinin geliştirilmesi mali destek programına Hatay'dan 60, Osmaniye'den 51, Kahramanmaraş'tan da 27 olmak üzere toplam 138 başvuru alındığını ifade eden Cerrah, Türkiye'nin önemli tarımsal merkezlerinden biri olan bölgenin bu ürünlerinin işlenerek katma değerin arttırılmasını amaçlayan bu program kapsamında gıda sanayine yönelik makine üretiminin de destekleneceğini kaydetti.
     Bölgenin önemli potansiyeli olan turizm konusunda da turizm alt yapısının geliştirilmesi, küçük ölçekli mali destek programı kapsamında proje başvuruları alındığını vurgulayan Cerrah, ''Bu kapsamda, Hatay'dan 62, Kahramanmaraş'tan 15, Osmaniye'den de 11 olmak üzere toplam 88 başvuru oldu. Bu başvuruların önümüzdeki günlerde değerlendirilmesi yapılacak. Ayrıca, Sosyal Destek Programı (SODES) ve Teknik Destek Programı kapsamında da başarılı projelerin ilan edildi ve proje sahipleriyle sözleşmeler imzalanarak uygulamaya başlanıldı'' diye konuştu.
     Geçtiğimiz hafta İstanbul'da düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyehat Fuarına (EMİTT) DOĞAKA olarak katıldıklarını vurgulayan Cerrah, 60 ülkeden çok sayıda turizm acentesi ve profesyonellerin katıldığı fuarda Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye'nin doğal, tarihi ve kültürel turizm değerlerinin katılımcılara tanıtıldığını söyledi.
     Toplantıya, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Selçuk Acar, Kahramanmaraş İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Özsoy, Hatay İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, DOĞAKA Kalkınma Kurulu Başkanı Şahin Balcı ve DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti katıldı.
     Katılımcılar daha sonra BOTAŞ da incelemelerde bulundu.