DÖRTYOL'DA İLK KURŞUNUN ATILIŞININ 92. YILI KUTLANDI

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde, Milli Mücadele'de düşmana ilk kurşunun atılmasının 92. yıl dönümü törenlerle kutlandı.
DÖRTYOL'DA İLK KURŞUNUN ATILIŞININ 92. YILI KUTLANDI
 Numuneevler Mahallesi'nde İlk Kurşun Anıtı önünde başlayan törende, Kaymakam Hasan Özyiğit, Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Hakkı Çetin ve Kuvayi Milliye Derneği yöneticileri çelenk sundu, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nı söyledi.
     Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakan ve milletvekillerinin telgraflarının okunduğu törende konuşan Belediye Başkanı Keskin, Dörtyol halkının 19 Aralık 1918'de bir kahramanlıkla birlik ve beraberliğini gösterdiğini, aynı şartlar oluştuğunda yine ön saflarda yer alacak bilince sahip olduklarını belirtti.
     Çeşitli spor etkinliklerinde dereceye girenlere ödülleri verildi.
     Törenden sonra 19 Aralık 1918 tarihinde Kuvayi Milliye hareketini başlatarak düşmana ilk kurşunu sıkan Mehmet Kara ve arkadaşlarının mezarı başında, dua edildi.
    
     -MİLLİ MÜCADELE'DE İLK KURŞUN-
    
     19 Aralık 1918 tarihinde Kuvayi Milliyeci Mehmet Çavuş'un düşmana karşı attığı ilk kurşunun Türkiye'de Milli Mücadele'nin ilk kurşunu olduğunun Genelkurmay Bakanlığı tarafından da doğrulanmasının ardından, 1992 yılında bu yana 19 Aralık günü Dörtyol ilçesinde her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.