DÖRTYOL'DA MESLEKİ YETERLİLİK GELİŞTİRME PROJESİ

KAYMAKAM ÖZYİĞİT : ''DEMİR-ÇELİK SEKTÖRÜNDE PİLOT BÖLGE OLAN İLÇEMİZDE ARA ELAMAN İÇİN 2. ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİNE İHTİYAÇ VAR''
DÖRTYOL'DA MESLEKİ YETERLİLİK GELİŞTİRME PROJESİ
Hatay'ın Dörtyol İlçesi Kaymakamı Hasan Özyiğit, Demir-çelik sektöründe pilot bölge olan ilçede ara elaman yetiştirilmesi için 2. Endüstri Meslek Lisesi'ne ihtiyaç bulunduğunu söyledi.
     Özyiğit, Payas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile Çelik-İş Sendikası işbirliğiyle hazırlanan ve ''AB Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi Hibe Programı'' kapsamında yer alan, ''Sosyal Diyalog Yoluyla Metal Sektöründe Mesleki Yeterliliklerin Geliştirilmesi Projesi''nin Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bölgede 30 kadar büyük haddecilik yapan şirket bulunduğunu kaydetti.
     Dörtyol'un son yıllarda yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi olduğunu vurgulayan Özyiğit, şöyle devam etti:
     ''İlçemizde İSDEMİR'in yassı mamul üretimine geçmesinin ardından yan ürün imal eden haddahaneler ve diğer kuruluşlar atılım yaptılar. Bu sanayi kuruluşlarına yetişmiş personel bulmak da ancak eğitimle mümkündür. Demir-çelik sektöründe pilot bölge olan ilçemizde ikinci endüstri meslek lisesine ihtiyaç var. Bununla ilgili girişimlerimiz sürüyor. Önümüzdeki süreç göz önüne alındığında bölgenin bir cazibe merkezi konumuna geleceğini hesap edersek, bu projelerin ne kadar anlamlı olduğunu daha iyi kavrarız.''
     Proje Koordinatörü Mehmet Pancar, hedef grupları arasında gençler, öğrenciler, okullar ve mesleki eğitim kuruluşları olduğunu belirterek, ''Özel hedeflerimiz arasında ise İskenderun Körfezi'nde faaliyet gösteren demir-çelik sektöründeki pilot dallarda mesleki yeterliliğin kazandırılması, Payas Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin akredite eğitim kuruluşu olmasının alt yapısının oluşturulması ve Çelik-İş Sendikası'nın da akredite sınav ve belgelendirme kuruluşu olmasının alt yapısının oluşturulması var'' diye konuştu.
     Pancar, hedeflerinin, eğitim ile istihdam arasında doğru ilişkiler kurmak, nitelikli iş gücüne erişim kolaylığı sağlamak, doğru kişiyi doğru işe yerleştirme kabiliyetine sahip olmak, verimlilik ve rekabet edebilme gücünü arttırmak olduğunu kaydetti.
     Dörtyol Girişimci İş Adamları Derneği Başkanı Turhan Soylu da benzeri çalışmaların bölge sanayicisi ve iş adamlarına önemli katkısının olacağını söyledi.
     Toplantıya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Payas Endüstri Meslek Lisesi Müdür yardımcısı Erhan Akı, Çelik İş Şube Başkanı Cengiz Gül, Sosyal Diyalog Uzmanı Şahin Serim ve bölgedeki İşletmelerin temsilcileri katıldı.