DÖRTYOL'DA STRATEJİ PLANI TOPLANTISI

- Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, hedef belirlemeden hiçbir yere varılamayacağını söyledi.
DÖRTYOL'DA STRATEJİ PLANI TOPLANTISI
  Lekesiz, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleştirilen ''Hatay Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı'' tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, il ve ilçelerin tüm tarımsal faaliyetlerini çıkarttıklarını belirterek bu çalışmayla verimi arttırıp bilinçli tarım hedeflediklerini kaydetti.
     Lekesiz, Hatay'da Tarımsal faaliyetlerin haritasını çıkardıklarını 1 buçuk yılda 362 köy 63 belde üzerinde çalışma yapıldığını belirterek şunları kaydetti:
 

     ''Kentimizde toplam 972 çeşit veri değerlendirildi. Bu stratejik plan için bir emek sarf edilmiş ve bir hedef belirlenmiştir. Bu hedeflere de vararak Hatay'ı Ortadoğu'nun tarım ve ticaret merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Hatay'ın çok verimli tarım arazilerine sahip. Narenciyeden zeytine, maydanoza, yaş meyve sebzeden soğana kadar farklı ürün desenlerinin yetiştiriliyor. Geçen yıl 522 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze ihracatı yaptık. Bu oranı daha da yükseklere taşımak için planlı ve programlı bir şekilde, önümüze koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için Bu proje hayata geçirilmiştir.''
     Kaymakam H.Hasan Özyiğit narenciye bölgesi olan Dörtyol'da değişik sebzecilik ve meyveciliğinde gelişmeye yüz tuttuğunu belirterek yapılan bu projelerin çitçilere yol göstermesi açısından son derece önemli olacağını belirtti.
     Vali Lekesiz daha sonra Dörtyol Kaymakamlığının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile İlçe Tarım Müdürlüğü'nün hazırlamış olduğu ''Saanen Keçi Yetiştiriciliği'' projesine katılan köylülere katılım belgesi dağıttı.
     Toplantıda daha sonra Stratejik Plan Yürütme Sorumlusu Fikriye Mavi, planın tanıtımını içeren sunum eşliğinde ilçeye ait tüm projeler ve ürün deseni hakkında köy, mahalle muhtarları ile ilgili Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerine bilgi verdi.