DP Hatay’ın Kaderini Değiştirmeye Geliyor

Demokrat Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haydar Altınbaş bir dizi inceleme yapmak üzere Hatay’a geldi. 
DP Hatay’ın Kaderini Değiştirmeye Geliyor
Parti Binasında DP Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haydar Altınbaş Hatay’da genç basın mensuplarını gördüğünü ve çok şaşırdığını belirterek: “Sayın basın mensupları bize karşı göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya karşı çok teşekkür ediyorum. Hatay ziyareti benim için oldukça ilginç oldu. Hatay’da bu kadar genç basın mensuplarını görmek baya gurur verici. Türkiye’nin bir çok yerine gidiyoruz oradada yerel basın mensuplarıyla karşılaşıyoruz ama bu kadar genç basın mensubunu ilk defa bir arada görüyorum. Basın demokratik bir ülkenin en vazgeçilmez unsurlarıdır. Belirli sermaye gruplarının elininde basının terakküm etmiş olması basının kendi tarafından bile ifade edilen en bütük rahatsızlıklarından birisidir. Bu ulvi görevinizi haysiyetle ve şerefle sürdürmenizi diliyorum.” Dedi.Demokrat Parti, Millet vicdanının hürriyetle buluşmasıdır. Altınbaş konuşmasının devamında: “Bugün bizim üyesi olduğumuz partinin yani Demokrat Partinin 67. Kuruluş yıldönümüdür. Demokrat parti 7 Ocak 1946’da kuruldu. O günden bu yana çeşitli siyasi olaylar içerisinde çarpınarak yoluna 60 ihtilali, 71 muhtırası ve 80 ihtilalinde çok ciddi kesintilere uğradıysa da bu günlere kadar gelmeyi başarmıştır. Demokrat Partinin kuruluşuna öncülük eden 4 rahmetlik milletvekili Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü 1945 yılında vermiş oldukları 4’lü tahrir belgeleri ile Türkiyenin siyasi haritasında önemli yol göstericileridir. Bu 4’lü tahrir ingilizlerin Magna Carta’sı kadar önemlidir.
 Olayları, insanları yargılamak ve değerlendirmek doğru sonuçlar çıkarmak için ait olduğu zaman dilimine göre sınıflandırmak gerekir. Bugün 46. Yıl öncesine bakarsak o günün şartlarına göre değerlendirmek gerekir.”Tarih insanlığın hafızası olduğu kadar iyi bir politika öğretmenidir.Tarih bilmeyenlere politika yaptırmamak gerekir” diyerek bu sözün ete kemiğe büründüğünü görüyorum. Cenabı allaha şükür etmek zorundayız ki, ecdadımızın bize bıraktığı güzel bir ülkenin bütün nimetlerini iksitadi, siyasi, sosyal alanlarda en iyisini yaşıyoruz. Yaşamının kendisi yenileşmek ve değişmekse günün şartlarına göre de herşeyimizi yenileşmek ve değiştirmek zorundayız. Yenileşmeyi ve değişmeyi yaparken değişlimi ahlaklı bir seviyede tutarak maziyi unutmadan oradan aldığımı güç ve tarih şuuruyla kendi geleceğimizi çağımıza yaklaştırmak zorundayız. “ dedi.Altınbaş: “ Okuduğum kadarıyla 200.000 dönüm arazi amik ovasında sular altında kalmış. Bu 200.000 dönüm arazi sular altında uzun bir süre kalarak tarım dışına itilecek bir noktaya gelmiş olması, amik ovasının ve Hatay’ın kaderi olmamalıdır. Bunun çözümü aksaklık bunun neresindeyse teknik arkadaşların bu işi yapması gerekir”dedi.Altınbaş büyükşehir yasasıyla ilgili yaptığı açıklamada: “Büyükşehir yasası bir kale düşürme oyunudur. Bu kaleyi düşürmeyeceğiz.Biz demokrat parti olarak hayatımızda reaksiyonel değil aksiyonel bir partiyiz. Nerede bir olumsuzluk varsa onu çözeriz.” Dedi. Parti Binasında yapılan basın toplantısına Demokrat Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haydar Altınbaş, Hatay İl Başkanı Mehmet Taze, Merkez İlçe Başkanı Cemil Tazeaslan katıldı.