DÜNYA ABA GÜREŞİ BAŞKANLIĞINA SAVAŞ GETİRİLDİ

Yaklaşık 6 ay önce kurulan ve 20 ülkenin üye olduğu Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu İstanbul’dan Antakya’ya taşındı ve Genel Başkanlığa da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş getirildi.

DÜNYA ABA GÜREŞİ BAŞKANLIĞINA SAVAŞ GETİRİLDİ
Federasyonun kurucu başkanı Prof.Dr. İbrahim Öztek ve yönetim kurulu üyeleri, önceki gün İzmir caddesindeki belediye sosyal tesislerinde düzenlenen törenle Genel Başkanlık beratını ve plaketini Doç. Dr. Lütfü Savaş’a takdim etti.Doç.Dr. Lütfü Savaş, kendisine layık görülen unvandan dolayı teşekkürlerini sundu ve ata sporumuz olan aba güreşini en iyi yerlere taşımayı hedeflediklerini bildirdi. Savaş, Federasyon ile hem Hatay’ın hem de Türkiye’nin tanıtımının yapılacağını, ayrıca Ata sporumuz aba güreşinin dünya geneline paylaşımının sağlanacağını ifade etti.Hatay Gençlik Spor Kulübü Yöneticilerinin de yer aldığı toplantıda konuşma yapan federasyon kurucu başkanı Prof.Dr. İbrahim Öztek, Aba Güreşinin, Türklerin 5 bin yıldan daha eski geleneksel ortak güreş sporu olduğunu, bugün Orta Asya Türk devletlerinin yapmış olduğu Kuraş, kuşak güreşi veya belbağlı güreşten, çok az farklılıklar gösterdiğini söyledi ve “Aba güreşi, Orta Asya’da Milli Güreş olarak da bilinmektedir. Aba Güreşi elbiseli güreşin dünyada bilinen ilk şeklidir. Çin mücadele sporları, Japon judosu ve Rusya’nın Sambo güreşlerinin de atası bu aba güreşidir. Bu güreş türü, İskit, Saka, Hun, Oğuz, Göktürk, Uygur, Karahan, Moğol, Özbek, Kazak, Çağatay ve diğer Orta Asya Türk boylarının en çok önem verdikleri ve de savaş beden eğitimi olarak geliştirdikleri spor şeklidir. Ülkemizde yaygın olarak yapıldığı yerler Antakya (Hatay), Gaziantep illerimiz ilçeleri ve çevre illerdir. Son yılarda ise Van, Kahramanmaraş, Adana, Ceyhan, Mersin illerinden başlayarak yavaş yavaş Samsun, Amasya, Tokat, Ankara, Konya, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli, İzmir, Manisa ve diğer ilerimize yapılmaktadır.2010 yılında Antakya’da 19 ilin katılımı ile 29 Ekim Cumhuriyet kupası gerçekleştirilmiştir. Yine 2010 yılından itibaren de Hatay2ın anavatana katılımı nedeniyle düzenlenen festivallerde Aba güreşi uluslararası turnuvaları düzenlemiş, birincisine 5 ülke, ikincisine 8 ülke, dünya kupası adı altında düzenlenen üçüncü şampiyonaya 15, dördüncüsüne ise 20 ülke milli takımlar düzeyinde katılmışlardır. Aba güreşi sporcuları, Türkiye mücadele sporları için büyük bir güç kaynağıdır. Bu büyük güç, enerji ve potansiyel ziyan olmayacaktır. Nitekim son iki yıl birkaç sporcu ile Kırım’da yapılan uluslararası şampiyonalara katılan sporcularımız başarılı sonuçlar almışlardır. 2013 Kırım şampiyonasına katılan 2 sporcumuzdan İsa göçmen ikinci, İbrahim Sürmeli dördüncü olmuşlardır.  Beş yıla yakın zamandır, yüksek çabaları ve katkıları ile başta Antakya ili bele4diye başkanı Sayın Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın önderliğinde, Hatay Valisi Sayın Celalettin Lekesizin teşvikleri sonucu ve Aba güreşine gönül vermiş bilim kültür ve spor adamlarımız sayesinde ve oluşturulan yürütme kurulunun çalışmaları sonucu Aba güreşi dev adımlarla ilerleyerek bu günlere gelinmiştir.Aba güreşi, 12 dallı geleneksel spor dalları federasyonuna bağlı olduğundan, ona ayrılacak zaman, para ve bilgi de 1/12 oranında olmak zorundadır.
 
Hatay Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün okullara kadar yayılan fevkalade etkinliklerine karşın, federasyon faaliyetleri ile spor Türkiye’ye tanıtılamamıştır. Halen Aba Güreşi il temsilciliği olan il sayısı 10’u geçmemektedir. Bugün halen Çin’den, Kore’den, Malezya’dan, Siyam’dan ülkemize bir çok spor dalı ithal edilmektedir. Bunlar birkaç yıl içinde resmi veya özel olarak örgütlenmektedir. Kısa bir üre içinde de bu sporların binlerce sporcusu, kulübü, antrenörü, hakemi ve yöneticisi oluşmaktadır. Sporcuları bir anca Dünya şampiyonalarında boy göstermektedir. Binlerce gencimiz ise kendi sporları ve kültürleri yerine başka milletlerin kültür ve sporlarına hizmet etmektedir. Zira bir çok ülke kendi sporunu tanıtırken, kendi kültürlerini de o ülkeye sokmaktadır. Aba güreşinin ise binlerce sporcusuna karşın halen 30 kadar hakemi 10 kadar antrenörü mevcut ve hakemleri, hakem olduktan sonra seviyeli bir kurs ve seminer görmemişlerdir” dedi. Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel sporlar Federasyonunu kurduklarını. Federasyonlarına isim ve logosunu dahi Dünya Amatör Sporlar Birliğine tescil ettirdiklerini söyleyen Prof.Dr. Öztek, “Bundan sonra sırasıyla uluslararası Antrenör ve hakem kurs ve seminerleri, Hatay’da 9-10 Ağustos günleri yapacağımız 5. Dünya Kupası, İstanbul, Zeytinburnu, İzmit, Samsun belediyeleri ile birlikte yapacağımız turnuvalar bizleri bekliyor. Geçtiğimiz yıl Türk dünyası Belediyeler Birliği toplantısında başkanımız Lütfü Savaş’la birlikte katıldık. Yaptıklarımız Aba güreşi adına bir başarıdır ve bu başarıda en büyük pay artık büyükşehir olan Hatay Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a aittir. Aba güreşi ona çok şey borçludur. Aba güreşine gönül vermiş olan herkesin de bu yarışa katılması gerekmektedir.Federasyonumuza 6 ay evvel bazı formaliteleri kolaylıkla aşabilmek için İstanbul’da kurduk. Fakat ilan etmedik. Geçtiğimiz günlerde genel kurulu gerçekleştirdik. Federasyonumuzu Hatay’a taşıdık ve yönetimimizce Lütfü Savaş’ı başkan ilan ettik. Bugün de emaneti terslim etmeye geldik. Hatay büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bugün bir de Dünya Federasyonu başkanıdır, hayırlı uğurlu olsun” dedi.