DÜNYA DİYABET GÜNÜ

14 Kasım Dünya Diyabet Günü. Diyabete (Şeker hastalığı) dikkat çekmek amacı ile 1991 yılından beri 14 Kasım “Dünya Diyabet Günü” olarak kabul ediliyor.
DÜNYA DİYABET GÜNÜ

Çocukluk çağının diyabeti olarak bilinen tip 1 diyabeti önlemek bugünkü bilgilerimize göre mümkün değil. Ancak erişkin tip (tip 2) diyabet toplum sağlığını asıl etkiliyor. Çünkü toplumda çok daha yaygın olarak görülüyor. Bu hastalığın önlenmesine yönelik olarak çocukluk çağından itibaren tedbirler almak mümkün.  Şişmanlığın önlenmesi, fiziksel olarak aktif olmak (egzersiz yapmak, hareketli bir yaşama sahip olmak) tip 2 diyabeti önlemede temel kurallar ve bunlar aslında kişinin çocukluk çağından itibaren kazandığı özellikler. Şişmanlık ve hareketsizlik yüzünden, günümüzde erişkin tip diyabetin görülme yaşının çocukluk-ergenlik çağına kadar inmiş durumda olması, bu yaşlarda önlem alınmasına olan ihtiyacı belirginleştiriyor. Araştırmalar, günde 30 dk veya daha fazla yürüyüş yapmanın diyabet riskini yüzde 35-40 azalttığını gösteriyor.  Erişkin bir kişide diyabet riski bazı özelliklere bakılarak belirlenebilir. Bunlar yaş, bel çevresi, vücut ağırlığı, ailede diyabet hikayesi, gebelik diyabeti, kalp damar hastalıkları, polikistik over sendromu, uyku apne sendromu varlığı vb durumlar. Bir kişinin diyabet yönünden riskli olması durumunda açlık ve gereğinde şeker yükleme testi (OGTT) yapılarak araştırılması gerekir. Açlık kan şekeri hafif yüksek veya gizli şekeri olan biri fazla kilolarını vererek ve egzersiz yaparak diyabet gelişme riskini yüzde 58 oranında azaltabilir.

 

DÜNYA DİYABET GÜNÜ haberi 13 Kasım 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  59470 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle