DÜNYA GÜREŞİNİN GÖZÜ HATAY DA

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl Hatay’da 5.si düzenlenen Avrupa, Balkan ve Türk devletlerinden 23 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupasının açılışı yapıldı.
DÜNYA GÜREŞİNİN GÖZÜ HATAY DA
Açılışa  Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu (DAGGSF) Başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra  CHP Hatay milletvekili Mevlüt Dudu, MHP İl Başkanı Adnan Aktaş, Saadet Partisi İl Başkanı Necmettin Çalışkan, Azerbaycan Devlet Tiyatrolar  Direktörü İftihar Piriyar, Kırgızistan Başkonsolosu Abdültalip Juraev, katıldı.Kırgızistan Konsolosu Abdültalip Juraev Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Prof. Dr. İbrahim Öztek’e Kırgızistan yerel kıyafetini hediye etti.Mehteran takımının gösterisiyle başlayan açılış töreninde konuşan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş yaptığı konuşmada “Aba güreşi Hatay'ımızın öz varlıklarından biridir. Bizim Tarihimizdir, geleneğimizdir, folklörümüzdür. Er meydanlarımızı, düğünlerimizi, derneklerimizi, bayramlarımızı ve festivallerimizi süsleyen, gençlerimize onur kazandıran, yiğitlerimizin boy ölçüştükleri bir spordur. Hatay, Gaziantep ve civar illerde halkımızın son derece önemsediği, ilgi duyduğu ve her sporun üstünde tuttuğu, davulu zurnası, ağası, bayrakları, sancakları, özel giysisi ve ödülleri ile 5000 yıllardan günümüze ulaşan, gençlerimiz için değerli bir uğraşıdır. Bir çok Federasyon başkanlıklarında bulunmuş, Olimpiyatçı, Türkiye'nin en önde gelen spor yazarı, programcısı ve gazetecisi, spor adamı arkadaşlarımla, altı yıldır yapmakta olduğumuz Aba Güreşimizi canlandırma, geliştirme ve yüceltme yolundaki çalışmalarımız  sürmekte olup, bu yolda çok önemli mesafeler alınmıştır. Özel yarışma alanları, mersah inşalarımız da çalışmalarımızdan biridir. İnşaatı bitmek üzere olan Hatay Spor Kompleksi içinde özel bir Aba müsabaka alanı yer almaktadır. Aba Güreşini Mahalli olmaktan çıkarıp, ülkemizin her köşesine yayarak, tüm gençlerinize Aba Güreşi sporunu sevdirme gayretlerimiz beklenenin üstünde ilgi görmüş ve güreşimiz hızla yayılmaya başlamıştır. 
Yine son altı yıldır bununla da yetinmeyerek, öncelikle Asya ve Avrupa ülkelerine açılma düşüncesi ile 2010 yılından itibaren Antakya'da Dünya Kupası Yarışmaları düzenlemeye başladık. Beş ülke ile başlayan birlikteliklerimiz bugün 20 ülkeyi aştı. Gelen ülkeler önce Türk devletleri ve akraba topluluklarından oluşurken, bunlara giderek Almanya, Macaristan, Romanya, Sırbistan ve Bulgaristan gibi Avrupa ve Balkan ülkeleri eklenmeye başladı. Bu ülkelerin Aba Güreşine hiç de yabancı olmadıklarını gördük. Bir saatlik seminerlerle sporcular hemen uyum sağladılar. Özellikle Türk Devletlerinde zaten sporun Milli Güreş, Kuşak Güreşi, Belbağlı Güreş, Tatar Güreşi, Kırgız Alış Güreşi, Gürcistan'da Çida Oba isimleri ile yapılmakta olduğunu gördük.21 Eylül 2014 tarihinde Almanya Ludwiksburg eyaletinde Almanya, Türkiye, İsviçre, Avusturya, Polonya ve Azerbaycan Devletleri arasında doğrudan Aba Güreşi Uluslar arası Turnuvası Düzenlenmiş olması, İran ve Azerbaycan'ın da yeni turnuvalara aday olmaları Aba Güreşimiz adına bizi son derece sevindirmiş ve onurlandırmıştır.- Bunun üzerine Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Dünya Federasyonu kurmayı planladık. Bunda da başarılı olduk. 12/09/2013 tarih ve 5253 sayılı kanun doğrultusunda Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu (DAGGSF) 'nu kurduk. (İngilizcesi: World Aba Wrestling And Traditional Sports Federation/WAWTSF). Şimdi bu kuruluşumuza önümüzdeki V.Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası yarışmalarında 25-30 kadar ülke resmen üye olacaktır. Yapılan işin önemi ortadadır. Hepimizin ve Türk Spor Ailesinin İftihar edeceği, onur duyacağı Türkiye merkezli bir Dünya Federasyonu kurulmuştur.  Bunu bugün kurmamış olsa idik, bir başka ülke kurduğunda uluslararası yarışmalara katılabilmek için Türkiye o federasyona üye olmak zorunda kalacak, Uluslararası bir organizasyon için onlardan izin alacaktı.   En kısa zamanda bölgemizden başlayarak, tüm ilk öğretim okullarımızda Aba Güreşimizi sevilen ve büyük bir hevesle yapılan bir spor haline getirmeyi amaçlıyoruz. Çünkü Aba Güreşi temel spordur. Bu sporun disiplin, bilgi ve tekniği almış sporcular, gelecekte Serbest, Grekoromen, Yağlı tüm güreşlerimiz ile Kuraş, Judo ve benzeri giysili sporlarda da büyük başarılar elde edecek, milli olacak, Avrupa ve Dünya'da şanlı bayrağımızı onurla dalgalandıracaktır.  Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür, selam, sevgi ve saygılarımla” dedi.Açılış töreninin ardından müsabakalar davul zurna eşliğinde başlandı. İlk müsabaka Gürcistan’lı ile Bulgaristan’lı sporcular arasında yapıldı.

 

               

 

DÜNYA GÜREŞİNİN GÖZÜ HATAY DA haberi 18 Eyl 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  36055 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle