''DÜNYA KADINLAR SATRANÇ ŞAMPİYONASI KENTİMİZE DOPİNG ETKİSİ YAPTI''

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, 30 ülkeden 63 sporcunun katıldığı ''Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası''nın kent için doping etkisi yaptığını belirtti. 
''DÜNYA KADINLAR SATRANÇ ŞAMPİYONASI KENTİMİZE DOPİNG ETKİSİ YAPTI''
Lekesiz, Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) Başkan Yardımcısı Georgios Makropoulos, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı ile Gençlik Spor İl Müdürü Ali Rıza Tütüncüoğlu'nu makamında kabul etti.
     Satrancın insanları şiddetten uzaklaştıran, kardeşlik ve hoşgörü duygularının artmasına katkıda bulunan bir spor olduğunu ifade eden Lekesiz, 21. yüzyılda gençlerin mutlaka bir spor dalıyla ilgilenmesi gerektiğini söyledi.
     Geçtiğimiz günlerde Arkeoloji Müzesi'nde yapılan açılışla gerçekleştirilen ve 24 Aralık tarihine kadar devam edecek 30 ülkeden 63 sporcunun katıldığı etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduklarının altını çizen Lekesiz, ''Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası kentimize doping etkisi yaptı. Barış, kardeşlik ve hoşgörü kentinde bu müsabakayı yapmak bizi mutlu etti. Hedefimiz, 2013 yılında gerçekleştirilecek Dünya Gençler Satranç Şampiyonasına ev sahipliği yapmak'' diye konuştu.
     Makropoulos da, Lekesiz'e şampiyonaya gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etti.
     Dünya Gençler Satranç Şampiyonası'nın Hatay'da gerçekleştirilmesi konusunda elinden geleni yapacağını vurgulayan Makropoulos, bu konuda tek başına karar verme yetkisinin bulunmadığını belirtti.
     Türkiye'nin satranç konusunda hızlı adımlarla ilerlediğini ifade eden Makropoulos, bu konuda Avrupa'ya örnek olabilecek duruma geldiğini söyledi.
     Daha sonra, Lekesiz, Makropoulos'a 3 semavi dini simgeleyen tabak hediye etti. Makropoulos da Lekesiz'e satranç masası verdi.