DÜNYA KADINLAR SATRANÇ ŞAMPİYONASI YARIN HATAY'DA BAŞLIYOR

HATAY VALİSİ LEKESİZ: -''30 ÜLKEDEN 64 SPORCUYU DÜNYANIN ÇOK ÖZEL KENTİNDE KONUK EDECEĞİZ'' -SATRANÇ FEDERASYONU BAŞKANI YAZICI: -''TURNUVADA 450 BİN DOLAR PARA ÖDÜLÜ DAĞITILACAK''
DÜNYA KADINLAR SATRANÇ ŞAMPİYONASI YARIN HATAY'DA BAŞLIYOR
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, yarın başlayıp, 20 gün sürecek olan Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası'yla, Hatay'da, 30 ülkeden 64 sporcuyu konuk edeceklerini söyledi.
     Lekesiz, Anemon Otel'de gerçekleştirilen, ''Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası''nın resepsiyonunda yaptığı konuşmada, satrancın gerçek hayatta da önemli kararlar alınacağı zamanlarda gerekli olduğunu kaydetti.
     Satrancın toplumun tüm fertleri arasında yaygınlaşması gerektiğini ifade eden Lekesiz, ''30 ülkeden 64 sporcuyu dünyanın çok özel kentinde konuk edeceğiz. İnsanları diğer canlılardan ayrı tutan beyinleridir. Bireyler, günlük yaşamlarında da strateji geliştirirler. Satranç bilenler, beyinleri kullanarak hızlı ve doğru düşünerek 5-10 hamle sonra ne yapmaları gerektiğini planlarlar'' dedi.
     Lekesiz, Dünya Kadınlar Şampiyonası'nın Hatay'da yapılmasından mutlu olduklarını belirterek, turnuvaya katılan sporcu, hakem ve yöneticilere, 3 semavi dini bünyesinde barındıran barış ve hoşgörü kentini tanıtacaklarını kaydetti.
    
     -''2012 SATRANÇ OLİMPİYATLARI İSTANBUL'DA''-
    
     Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı ise Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası'nın Türkiye'de ilk kez yapıldığını, tarihi kent Antakya'yı özellikle seçtiklerini, satrançta Hatay'ın pilot bölge olduğunu söyledi.
     10 yılda satrancın tüm okullara girdiğini ve yaygınlaştığını ifade eden Yazıcı, ''Satranç Federasyonu'nun ana sponsoru İş Bankası sayesinde tüm okullara giren satrançta 10 yıl içinde 150 kadar uluslararası turnuva, 40 kadar Avrupa şampiyonaları gerçekleştirdik. 2012 Satranç Olimpiyatları İstanbul'da gerçekleştirilecek. Bununla ilgili çalışmalara şimdiden başladık'' dedi.
     Yazıcı, Türkiye'nin her alanda büyüdüğü gibi satrançta da önemli atılımlar yaptığını, Kadınlar Dünya Şampiyonası'na birçok turnuva sonunda belirlenen dünyanın en zeki 64 kadınının katılacağını, maçtan önce ve sonra el sıkışarak tüm düşünsel hünerlerini göstereceklerini, turnuvada toplam 450 bin dolar para ödülü de dağıtılacağını kaydetti.
     Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise ilk olimpiyat oyunlarının Antakya'da yapıldığını, 7 bin 500 yıllık geçmişi, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve 3 semavi dini bünyesinde barındıran Antakya'da Dünya Kadınlar Satranç Turnuvası'nın yapılmasından gurur duyduklarını ifade etti.
     Satranç Turnuvası'nı, taban mozaiği konusunda dünyada Tunus'tan sonra ikinci konumda bulunan Hatay Arkeoloji Müzesi'nde yapacaklarını belirten Savaş, ''Tarihi kentin yerel yönetimi olarak bu tür organizasyonları oldukça önemsiyor ve destekliyoruz. Nitekim görev süresince kentimizde birçok önemli spor etkinliğinin sponsorluğunu gerçekleştirdik. Kentimizin tanıtımı için bu tür organizasyonlara desteğimiz sürecek'' diye konuştu.
     Hatay Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Rıza Tütüncüoğlu da yarın başlayacak ve 24 Aralık'a kadar sürecek olan turnuvaya iyi bir ev sahipliği yapacaklarını söyledi.
     Konuşmaların ardından 6 mezhep, 3 semavi din ve değişik meslek gruplarından oluşan ''Antakya Medeniyetler Korosu'' konser verdi.