''DÜNYA KUDUZ GÜNÜ'' -HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ

''DÜNYA KUDUZ GÜNÜ'' -HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ: -''KUDUZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ ORTAYA ÇIKTIKTAN SONRA TEDAVİSİ İMKANSIZ''

''DÜNYA KUDUZ GÜNÜ'' -HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ
Hatay İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, kuduz hastalığının belirtilerinin ortaya çıktıktan sonra tedavisinin imkansız olduğunu ve ölümle sonuçlandığını bildirdi.
     Kerkez, ''Dünya Kuduz Günü'' dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, kuduzun, insanlar dahil bütün sıcakkanlı memelilerde görülebilen, beyine yerleşerek felçlere yol açan ve ölümle sonuçlanan bir virüs hastalığı olduğuna dikkati çekti.
     Kuduzun hangi tür hayvanlarda görülebileceği üzerine uyarılarda bulunan Kerkez, şöyle devam etti:
     ''Ülkemizde kurt, tilki, çakal, yaban kedisi, kokarca ve gelincik gibi vahşi hayvanlarla, köpek, kedi, sığır, koyun, keçi ve at gibi evcil hayvanlar hastalığa yakalanabilen hayvanlardır. Ülkemizde kuduzu insanlara en çok bulaştıran hayvanlar ise başıboş köpekler. Kuduz şüpheli temasa maruz kalan kişi derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeli ve hekimin düzenleyeceği aşılama programını aksatmadan uygulamalı. Kuduz hastalığının belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavisi imkansız, hastalık ölümle sonuçlanır. Korunma önlemlerine uyulmalı. Özellikle yara bakımı ve tedavisi ile kuduz aşısı ve serumu uygulamasının hastalığa yakalanmama hususunda hayati öneme sahip olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.