DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, sağlıklı bir toplum ve geleceğin sağlıklı bireylerle mümkün olduğunu belirtti.
DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ
  Lekesiz, ''Dünya Talasemi Günü'' dolayısıyla yayınladığı mesajda, toplumu oluşturan bireylerin nitelikli olabilmesi ve üretken yaşayabilmesinin her şeyden önce bireylerin sağlıklı olmalarına bağlı olduğunu kaydetti.
     Akdeniz anemisinin bulaşıcı olmayan bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Lekesiz, mesajında şunları belirtti.
     ''Sağlıklı çocuk sahibi olmak için evlilik öncesinde talasemi testi yaptırmak büyük önem taşımaktadır. Bireyler olarak hastalara katkımız, kan vermeyi alışkanlık haline getirmek olacaktır. Sağlıklı her birey, kan vererek toplumsal sorumluluğunu yerine getirmelidir.
 
     Dünyada 266 milyon hemoglobinopati taşıyıcısı bulunuyor. Hatay'da taşıyıcı çift sayısı 2 bin 144'tür. Bu konuda toplumsal eğitim, taşıyıcıların taranması, genetik danışma, doğum öncesi tanı yöntemleri büyük önem taşımaktadır.''
     Lekesiz, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ''Hemoglobinopati Hastalığı Çift Taşıyıcı Evli Çiftlerin Prenetal Tanı, Genetik Danışmanlık, Çocuk Doğurma ve Hamilelik İle İlgili Eğitim Verilmesi Projesi'' kapsamında 2 bin 144 taşıyıcı çiftin evlerinde ziyaret edilerek bilgilendirileceğini, sağlıklı bir toplum ve geleceğin sağlıklı bireylerle mümkün olduğunu kaydetti.
DÜNYA TALASEMİ GÜNÜ haberi 09 Mayıs 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  80180 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle