DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ

 Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, insan sağlığını etkileyen hastalıkların yüzde 75'inin hayvansal gıdalardan kaynaklandığını bu nedenle, veteriner hekimlerin insan sağlığına da etkisinin büyük olduğunu belirtti.
DÜNYA VETERİNER HEKİMLER GÜNÜ
   Güder, ''Dünya Veteriner Hekimler Günü'' dolayısıyla MKÜ Tayfur Sökmen Yerleşkesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, veteriner hekimliğin hayvan ve insan sağlığına katkıda bulunabilmesi için Avrupa Birliği (AB) standartlarının yakalanması gerektiğini söyledi.
 
 
     Veterinerlik Fakültesi'nin hayvan ve insan sağlığı açısından önemli başarılara imza attığını ifade eden Güder, ''İnsan sağlığını etkileyen hastalıkların yüzde 75'i hayvansal gıdalardan kaynaklanıyor. O nedenle günümüzde Veteriner Fakülteleri çok daha önemli hale geldi'' diye konuştu.
     Dekan Prof. Dr. Suat Erdoğan de fakültelerinde 250 öğrencinin eğitim gördüğünü, 50 akademik kadronun bulunduğunu kaydetti.
     Türkiye'de veteriner hekimlere hak ettiği değerin verilmediğini savunan Erdoğan, okuldan mezun olanların yüzde 93'ünün istihdama katıldığını belirtti.
     Açılış konuşmalarının ardından, İzmir Veteriner Hekimler Odası üyesi Adnan Serpen, ''Tek Tıp Tek Sağlık'' konulu konferans verdi.
     Etkinlik kapsamında süt koşusu düzenlendi ve ardından Veteriner Fakültesi ek binasının açılışı yapıldı.