DÜNYADA 1 MİLYAR İNSAN TEMİZ İÇME SUYUNDAN MAHRUM YAŞAMAKTA

DÜNYA SU GÜNÜ 
Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, dünyada 1 milyar insanın temiz su kaynaklarından mahrum yaşadığını savundu.
DÜNYADA 1 MİLYAR İNSAN TEMİZ İÇME SUYUNDAN MAHRUM YAŞAMAKTA
   Asker, ''Dünya Su Günü'' nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, su taleplerinin artmasına karşın kaynakların hızla tüketildiğini belirtti.
     Sulak alanların bilinçsiz bir şekilde yok edildiğini, bunun da iklim değişikliklerine yol açtığını savunan Asker, açıklamasında şunlara yer verdi:
 
 
     ''Bugün dünyada 1 milyar insan temiz içme suyundan mahrum yaşamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünyada her gün yaklaşık 25 bin kişi sağlıksız su kullanımından ölmektedir. Tifo, kolera, dizanteri gibi ölümcül hastalıklar su kanalıyla insanlara geçiyor. Atik suların ve zirai ilaçların yer altı sularına karışması sonucu bu kaynakları da kirletiyoruz.
     2002 yılından itibaren güvenilir, sağlıklı bir suya erişim, Birleşmiş Milletler tarafından insan hakki olarak kabul edildi. Bu durumun, merkezi ve yerel yönetimler tarafından da kabul edilmesi ve suyun ekonomik değerinden çok bir sosyal değer olarak görülüp yönetilmesi gerekiyor.''
     Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye'nin 2030 yılında su fakiri bir ülke durumuna geleceğini gösterdiğini belirten Asker, acilen doğru su politikalarının belirlenip uygulamaya geçirilmesi gerektiğini kaydetti.