DÜNYANIN 7 HARİKASINA ADAY BİR ESER

İlimizin Samandağ ilçesi sınırları içinde bulunun TitusFlavıusVespasiyanustüneli, Roma döneminde insanoğlunun tamamen bilek gücüyle meydana getirdiği muhteşem bir eser.
DÜNYANIN 7 HARİKASINA ADAY BİR ESER
Dağları ve kayaları keserek meydana getirilen 1300metre uzunluğundaki kanal içerisinde,  yüksekliğe17 metre, genişliği 6 metre olan, biri75 metre bir diğeri 25 metre uzunluğunda iki tünel bulunuyor. Kanal ve Tünel günümüzde halen özelliğini koruyan önemli eserlerden birisidir.            MÖ. Önce 300 yılında I.SelevkosNikator tarafından kurulan “SeleukeiPieria” (Samandağ) kentinin, dağlardan gelen sel sularının Kent’e zarar vermemesi için Roma imparatoru TitusVespasyanus zamanında yapılmıştır. MS 69 yılında İmparator Vespasyanus tünelin yapımını başlatmış ancak tamamlayamamıştır. Yerine geçen oğlu Titus Tünel ve kanalın yapımını MS 81 yılında tamamlamıştır.Kanalın ve tünelin yapımında,  binlerce köle ve alınan esirler çalıştırılmıştır. Kanal ve tünel limana gelebilecek olan korsanlara ani baskın yapmak içinde kullanılmıştır.
Tünel içinden geçen bir su kanallıda mevcuttur. Bu su kanalı günümüze kadar gelmiş, halen bahçe sallanılmalarında kullanılmaktadır.Tünelin tam orta yerinde iki yakayı birbirine bağlayan bir köprü vardır. Halen kullanılan köprünün genişliği1.25 metre, uzunluğu 3,5 metredir. Kesme taşlar üst üste konularak yapılmıştır. Dünya harikalar listesine girecek bir eser olan Titus yapıtı günümüzde halen ayakta veziyaretçilerinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Oysan dünya harikası olarak bilinen 7 yapıttan sadece, Keops Piramidi günümüze kadar gelebilmiştir.Yükse anıtlar Kurulunun 20-12-1987 tarih ve 3402 kararı ile tescil edilerek korumu altına alınmıştır. Yeniden belirlenecek olan dünyanın 7. Harikasına aday olabilecek bir yapıt olan Titus kanal ve tüneli için ilgililerin bu yönde girişimde bulunmaları ilimiz ve ülkemiz turizmine büyük fayda sağlayacaktır.köprü halen kullanılmaktadır