Düşünce kuruluşu üyelerinden Vali Lekesiz'e ziyaret

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'nun (TUSKON) davetlisi olarak kentte bulunan, ABD merkezli düşünce kuruluşu üyelerinden oluşan heyet, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'i makamında ziyaret etti.
Düşünce kuruluşu üyelerinden Vali Lekesiz'e ziyaret
 Lekesiz ziyarette yaptığı konuşmada, Hatay'ın 7 bin 500 yıllık geçmişi ile onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış bir il olduğunu belirterek:
     ''Hatay, uygarlıkların kavşak noktasıdır. Doğudan batıya, kuzeyden güneye medeniyetlerin adeta geçit resmi yaptığı bir yerdir. Tarih açısından, sosyolojik açıdan ve pek çok bilim açısından insanlık tarihinin izlerini sürmek isteyenler için burası insanlığın ortak hikayesinin yazıldığı ve yaşandığı yerlerden birisidir'' ifadelerini kullandı.

     Ted Piconne, Faiz Şakir, Richard Weitz ve Hakan Taşçı'dan oluşan heyet adına konuşan Ted Piconne, kabulden dolayı Vali Lekesiz'e teşekkür ederek, amaçlarının kentteki değişimi yerinde görmek olduğunu kaydetti.
     İlde bulundukları kısa süre içerisinde bölge ile ilgili olarak yürütülen başarılı çalışmalar hakkında bilgi edinme fırsatı yakaladıklarını kaydeden Ted Piconne, burada Mustafa Kemal Üniversitesi'ni (MKÜ) ziyaret etme fırsatı bulduklarını ve bölgeyle ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldıklarını ifade etti.
     Türkiye hakkında öğrendiklerinden de çok etkilendiğini belirten Piconne, bu güzel kentte bulunmaktan dolayı ayrıca büyük memnuniyet duyduklarını kaydetti.
     Hatay'da, farklı dinlerin, farklı kültürlerin, farklı inanç ve etnik kökenlerin yüzyıllardır barış ve kardeşlik içinde yaşadıklarını da konukları ile paylaşan Vali Lekesiz, günün anısına heyet adına Ted Piconne'ye kentte farklılıkların uyum içinde yaşamasını, sevgi ve hoşgörüyü simgeleyen plaket verdi.