Eczacılık Günü Kutlamaları Başladı

Hatay'da 14 Mayıs Eczacılık Günü etkinlikleri 28. Bölge Hatay Eczacı Odası tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı.
Eczacılık Günü Kutlamaları Başladı
İl Sağlık Müdürü, Sebahattin Yılmaz, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mücahit Bakan,Türk Eczacılar birliği merkez Heyeti üyesi Esin İyem, Eczacılık Şubesi Başkanı Derya Öztürk, Eczacı Odası Başkanı İhsan Gürses, Genel Sekreteri Resmiye Çolakoğlu ve yönetim kurulu üyeleri katılım gösterdi.Anıta çelenk sunumundan sonra Hatay Eczacı odasında düzenlenen basın toplantısında Eczacı Odası Başkanı İhsan Gürses yaptığı açıklamada;"Bugün 14 Mayıs Eczacılık Günü.1839 yılında Mekteb-i Tıbbiye içerisinde bağımsız bir eczacılık sınıfının açıldığı ve ilk dersin verildiği günden bu yana tam 176 yıl geçti. Türk Eczacıları Birliği olarak Eczacı Odalarımız, Eczacı Kooperatiflerimiz, geleceğin eczacılarını yetiştiren Eczacılık Fakültelerimiz ve tüm meslektaşlarımız ile birlikte ülkemizde modern ve bilimsel ve eczacılığın 176’ıncı yılını kutlamanın gururu içerisindeyiz. Bizler; tarihsel mirası, toplumsal misyonu ve gelecek vizyonu ile sağlıklı yaşam hakkının temel düstur edinmiş böylesine kutsal bir mesleğin mensubu olmanın onurunu ve sorumluluğunu taşıyoruz. 
Eczacıların meslek örgütü olarak 14 Mayısların uzun bir süredir sağlık, ilaç ve eczacılık sorunlarının tartışıldığı, söz konusu sorunlara çözüm önerilerinin ortak akılla üretildiği ve toplumla bütünleştiğimiz günler olması için ciddi uğraş veriyoruz. 1968’den 2009’a Eczacılık Günü, 2009’dan bu yana Eczacılık Haftası olarak kutladığımız 14 Mayıs’ın ana temasını bu yıl ‘’Eczane Ekonomileri’’ olarak belirledik.  12-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz Eczacılık Haftası’nda; uzun süredir eczane ekonomilerimizde yaşanan darboğaz hakkında hem sağlık politikalarının belirleyicileri olan siyasal otorite ve karar alıcı kurumlar nezdinde hem de ilaç ve eczacılık hizmetlerinin yararlanıcısı olarak yolu her zaman eczaneye düşen yurttaşlarımız nezdinde farkındalık yaratmak istiyoruz.Eczanelerimiz bugün 73.500 kişiye istihdam etmektedir. Ülkemizde 250.000 civarında kişinin ekmek kapısıdır. Birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve nitelikli bir sağlık hizmet sunumu için politika yapıcıların uzun süredir uyguladıkları ilaç fiyatlandırma ve geri ödeme politikalarının eczaneleri nasıl bir noktaya sürüklediğini artık görmeleri ve acilen önlem almaları gerekmektedir. Salt maliyet odaklı yaklaşımların halk sağlığına tehdit oluşturduğu ve halkın ilaca erişim hakkını zedelediği açıktır.Bütün bu nedenlerle bizler, bu 14 Mayıs’tan gelecek 14 Mayıslara eczacılarımızın kalabilmesi için;Sayıları 42’ye çıkan eczacılık fakültelerine artık yenilerinin eklenmemesi, var olanların birleştirilmesi, Yasamıza bağlı çıkartılan yönetmeliğin tam olarak uygulanması, 
Kamuda, özellikle de hastanelerde eczacıları yeni istihdam alanları açılması,
Eczacı kar oranlarının artırılması ve buna ilaveten kutu bası sabit bir kar eklenmesi,
SGK protokollerinde var olan reçete başı hizmet bedelinin arttırılması,
Eczacılara verdikleri ek hizmetler için meslek hakkı ödenmesi,
SKG ıskontolarının toplam ciro üzerinden değil, SGK cirosu üzerinden yapılması,
Stok zararlarının 60 günlük geçiş süreci içinde ödenmesi,
Kamu eczacılarının özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep ediyoruz.
Eczacılığın, hastalarımızın ve çocuklarımızın geleceği için eczacınıza iyi bakın", dedi. 
Eczacılık Günü Kutlamaları Başladı haberi 15 Mayıs 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Gülen Tarhana adına  tarafından  1665 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle