Eğitim Bir-Sen'li Kadınlar Alanlara çıktı

Kamusal alanda başörtüsüne özgürlük..Eğitim Bir-Sen'li kadınlar ülke genelinde eşzamanlı olarak Antakya’da da alanlara çıktı.
Eğitim Bir-Sen'li Kadınlar Alanlara çıktı
Kamusal alanda baş örtüsüne özgürlük taleplerini haykırdı. Eğitim Bir-Sen Kadın komisyonu üyeleri dün ulus alanında bir araya geldi ve ellerinde pankartlarla yasakların kaldırılmasını istedi, kamusal alanda baş örtüsüne özgürlük talebini dile getirdi.Protesto etkinliğinde Eğitim Bir-Sen Kadın komisyonu adına basın açıklamasını okuyan Firdevs Kılınç, her insanın vazgeçilmez, devredilmez, dokunulmaz temel hak ve hürriyetlerinden olan, çalışma hayatında yer almalarını, seçilme haklarını kullanmalarını yasaklayanları, halkın tasfiye etmiş olmasına rağmen zihniyetlerinin hayatlarına hâlâ yön vermesini protesto etmek, bu ülkeyi bizim için yaşanmaz kılan yasakların kaldırılması talebimizi haykırmak için toplandıklarını ifade etti.Gerçek anlamda 'özgür bir toplumda' düşünce ve inançlardaki çeşitliliğin, fikirlerin zenginlik olduğuna inandıklarını belirten Kılınç, bunun için hiçbir otoritenin toplumsal dokuya müdahale etmemesi, insanları ötekileştirmemesi gerektiğine inandıklarını bildirdi, çalışma hayatının dışına itilen başörtülü kadınlara özgürlük istediklerini ifade etti.Eşitlikten; insanların kategorize edilmemesini; başarılı olmak için fırsat ve imkânların herkese eşit bir şekilde sunulmasını anladıklarını söyleyen Kılınç, açıklamasında şunlara yer verdi: “Kadın erkek eşitliğini değil, kadın-kadın eşitliğini istiyoruz.
 Kamusal alan yalanına bir an önce son verilerek devletin bütün vatandaşlarının meşru haklarını iade etmesini, özde ve sözde vatandaş ayrımına biran önce son vermesini istiyoruz. Biz adaletin, ödül ve ceza dağıtımıyla ilgili olduğuna, bunun için de her insana hak ettiği şeylerin verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Biz adaletin sadece maddi olgularla sınırlı olmadığını düşünüyor; adaletin de, özgürlük ve tüm insan hakları gibi dağıtılmasının mümkün olduğunu biliyoruz. Başörtüsünün siyasi simge değil, İnancımızın gereği olduğunu haykırıyoruz. Karşısında duran zihniyetinde bunu böyle bilmesini istiyoruz.