Eğitim İlke-Sen Bakan Bayraktar’ın sözlerini eleştirdi

Eğitim İlke-Sen Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kamu çalışanlarına dönük “Devlet memuru oluyor birisi, ondan sonra yat, uzan, para kazan, böyle bir şey yok.” şeklindeki sözlerini eleştirdi
Eğitim İlke-Sen Bakan Bayraktar’ın sözlerini eleştirdi
 Açıklamada “Kamu çalışanlarına dönük son yıllarda kasten sürdürüldüğüne inandığımız itibarsızlaştırma sürecine son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar katılmıştır... Kamu hizmetleriyle ilgili yıllardır süregelen bazı sıkıntıların olduğu malumdur; lakin burada sorunun kaynağını sistemde değil de çalışanlarda gören zihniyet, kesinlikle sakat bir yönetim anlayışına işaret etmektedir. Sayın bakan şayet çalışmayan memurlardan şikâyetçiyse o zaman öncelikle bakanlıklara, meclis kadrolarına, bakanlıklara bağlı kurumlara hiçbir ehliyet ve liyakat sahibi olmadıkları halde siyasi iltimas ile yerleştirilenlerin durumuna bakmalıdır; partisine bağlık il ve ilçe teşkilatlarının halk tarafından neden “iş ve işçi bulma kurumu” gibi görüldüğünü sorgulamalıdır. İyi bilinmelidir ki; bugün tüm sıkıntılara rağmen kamu hizmetleri sağlanabiliyorsa; bunda emeğinin hakkını alamayan ve her yıl sosyal ve ekonomik hakları biraz daha gasp edilen kamu çalışanlarının payı büyüktür.” İfadelerine yer verdi.
  
Eğitim İlke-Sen tarafından yapılan açıklamada “Toplum nezdinden kamu çalışanlarını hedef gösteren, onları her defasında hakkından fazlasını alıyormuş gibi sunan siyasi yöneticilerin derdinin kamusal yarar olmadığını düşünüyoruz. Eğer niyetleri iyi; şikâyetlerinde samimi olsalardı, daha bir süre önce sadece 2 yıl görev yapsa bile bir milletvekiline ömür boyu emekli maaşı bağlanmasını, sigortasının kamu bütçesinden ödenmesini kabul edebilirler miydi? Kamu çalışanlarının emeklilik yaşını ve süresini uzatanların, kendilerine geçtikleri bu kıyağın izahı mümkün müdür? O zaman biz de şöyle mi diyelim: “Milletvekili oluyor birisi, ondan sonra yat, uzan, para kazan, böyle bir şey yok!” Eğitim İlke-Sen olarak kamu çalışanlarına dönük bu tür ithamların altında aslında kamu çalışanlarının sosyal haklarını ve güvencelerini tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan neoliberal politikaların yattığını düşünüyoruz. Kamu çalışanları ile toplumu karşı karşıya getirmeye yönelik bu açıklamalar, yarın yapılmak istenen değişiklikleri “haklı ve meşru” göstermek üzere kamuoyunun hazırlanmasına yöneliktir.” denildi.