EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR

 İl Milli Eğitim Şube Müdür Ahmet Aydın Anadolu'da ilk ipek kumaşın Antakya merkeze bağlı Harbiye beldesinde dokunduğunu söyledi.
EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR
Aydın, Antakya Ticaret ve Sanayi Odasında (ATSO) Toplantı Salonu'nda düzenlenen, Avrupa Birliği (AB) Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında ''Ekmeğini ipekten çıkar'' projesinin ''İpekli dokuma sektörü tartışıyor'' panelinde yaptığı konuşmada, Hatay'da Harbiye ve Samandağ yörelerinde eskiden bu yana çok sayıda dut ağaç yaprakları üzerinde ipek böceğinin beslendiğini, ipek kozası üretilmiş, ve bu nedenlerden dolayı ipek böcekçiliğinin çok geliştiğini belirtti.
 
  
     Ülkede ve kentte ipekli dokuma alanındaki sorunları belirleme, sorunları çözüme kavuşturma ve sektörün sıkıntılarını gidererek, ipekli dokumanın kentte ve ülkede hak ettiği değeri alabilmesi için yapılan bu panelin kayda değer olduğunu belirten Aydın, ''Bu alanda yeni uygulamaların ve teknolojik gelişmelerin neler olduğu, sektörün gelişmesi için yapılması gerekenlerin uzman kişiler tarafından ortaya konmasının olumlu gelişmeler getirecek. Kentimizde özellikle başta Samandağ ilçesi ve Harbiye beldelerinde ipekçilik hayli gelişmiş durumda. Anadolu'da ilk ipek kumaş dokuma Hatay'da yapıldığı bilinmektedir'' dedi.
     Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Hatice Soydan Sarcan ise ''Ekmeğini iplikten çıkar'' projesinin İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında AB Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edildiğini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Program Otoritesi ve Antakya Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi tarafından yürütüldüğünü kaydetti.
 

     Panelde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zeotekni Bölümü'nden Prof. Dr. Çetin Fıratlı, Gazi Üniversitesi Tekstil Dokuma ve Örgü Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Ortaç, Türkiye İpek böcekçiliği ve İpekçilik Milli Komitesi üyesi, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zeotekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümran Şahan ve Türkiye İpek böcekçiliği ve ipekçilik Milli Komitesi Genel Sekreteri Perviz Özdündar ipekli dokuma alanındaki il ve ülke bazındaki sorunlar ile alandaki gelişmeler hakkında bilgi verdiler.
     Panele Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halil Sanlı, şube müdürleri, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.
EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR haberi 09 Haziran 2011 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  74985 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle