ELEKTRİKLİ BİSİKLET KULLANANLARA EHLİYET ZORUNLULUĞU

 Ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle son aylarda kullanımı yaygınlaşan elektrikli bisikletlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gidildiği, bu kapsamda sürücülerinin ehliyet sahibi olma zorunluluğu getirildiği bildirildi.
ELEKTRİKLİ BİSİKLET KULLANANLARA EHLİYET ZORUNLULUĞU
 Hatay Emniyet Müdürülüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünden, yapılan yazılı açıklamada, çevre dostu taşıt olarak bilinen elektrikli bisikletlerin, ehliyet ve ruhsat istenmemesinin yanı sıra tasarruflu olması nedeniyle kentte büyük rağbet gördüğü belirtildi.
     Açıklamada, ancak trafikte çocuk yaştakilerin bilinçsiz elektrikli bisiklet kullanımı, kural ihlalleri ve meydana gelen kazalarla ilgili yoğun şikayetler alınması üzerine yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.
     Açıklamada şu bilgilere yer verildi:
 
 
     ''Elektrikli bisiklet kullanımı yeni düzenlemeler getirildi. Bundan böyle A1 sınıfı sürücü belgesi kullanılması gerekiyor. Sürücü belgesi olmayanlar hakkında 600 TL adli para cezası uygulanacak, ayrıca araç sahibine de 290 TL idari para cezası tatbik edilecek.''
     Açıklamada, elektrikli bisiklet sürücülerinin motosiklet kullanıcıları gibi kask takmalarının da zorunluğu hale getirildiği bildirilerek, kasksız sürücülere 66 TL idari para cezası uygulanacağı kaydedildi.