EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİKTİR

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, engelli vatandaşların yaşam kalitesini yükselterek, bu yönde sağlıklı çalışmalar yapıp, kalıcı çözümler üretip bu konuya katkı sunmanın toplumun önemli bir görevi ve ortak amacı olduğunu ifade etti.

EN BÜYÜK ENGEL SEVGİSİZLİKTİR

Başkan Savaş mesajında, “Toplumsal hayatımızın içerisinde, engellilerin hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri temel bir insanlık  hakkıdır. Bu bağlamda, engelli insanlarımızın maruz kaldığı eşitsizlikleri ortadan kaldırmak, istihdam yoluyla hürriyetlerini sağlamak, yaşam koşulları ve bakım hizmetlerini iyileştirmek, ön yargılarla mücadele etmek ve onlara güvenli bir gelecek sunmak, millet ve devlet olarak en temel görevimizdir. Biz, ‘Sosyal Belediyecilik’ anlayışının gerekliliği içerinde konuya hassasiyetle eğildik. Yılda 1 gün değil 365 gün engellilerimizle birlikte olduk. Onların sorunlarıyla, sıkıntılarıyla, ihtiyaçlarıyla yakından ilgilendik. Her daim dirsek temasında olduk, istişarelerde bulunduk. Engellilerimizin; kendine yeterli, üretken, bireyler haline gelmelerini ve bu bağlamda toplumla bütünleşmelerini sağlayacak hizmetler ürettik. Engelli vatandaşlarımıza sahip çıkmayı bir insanlık görevi olarak gördük, tüm vatandaşlarımızın engellilerimizi sevgi ve anlayışla kucaklamalarını, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Engellilerimize tahsis edilmiş hizmet binası, kentte engellilerimize özel araç park alanları, engellilerimize özel Halk Otobüsleri, özel dizayn edilmiş kaldırım ve caddeler, engelli araçları şarj istasyonu alanları bu hizmetlerimizden sadece birkaçıdır. En büyük hizmetimiz ise engellilerimize sevgiyle bakmak, engellilerimizle birlik içinde olmak ve birlikte hareket etmek olmuştur.” dedi.

            Başkan Savaş,  3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, toplum algısını değiştirmenin önemli olduğunu, empati yaparak, engellilerin sorunlarına daha kolay çözüm bulunabileceğini söyledi. Savaş, “Engellilerin hukuku, ekonomik iyileştirme, engelli kardeşlerimiz ve ailelerine sunulan imkanlar, eğitim hakları, istihdam sağlanması gibi bir çok düzenleme eskiye göre çok daha iyi duruma geldi. Bununla beraber Engelsiz yaşam merkezleri ve yerel yönetimlerin yeni yaşam alanları kurarken kaldırdıkları engellere ek olarak, mevcut yapıların da engellilere uygun hale getirme çalışmalarının da meyvelerini vermeye başladı” dedi.  Savaş mesajında, “Engelliler toplumumuzda bütün fertler gibi temel hak ve hürriyetlere sahiptir. Bir engeli bulunmayana göre ise imkânların oluşturulması hakkı vardır. Vücut olarak her sağlam bireyin, bir engelli adayı olduğunu düşündüğümüzde, işin vahameti ortaya çıkıyor. Engelleri ortadan kaldırmak, engellilerle ilgili bakış açısını değiştirmek, onları toplumda ve hayatın her alanında görmek için engelli olmanıza gerek yok. Bu, bizlerin hem insani görevidir, hem de kurum ve kuruluşlarımızın yerine getirmek zorunda oldukları bir görevdir” dedi.