ENGELLİLER ÜRETİMDE ENGEL TANIMIYOR

Bazı incelemelerde bulunmak ve açılışlara katılmak üzere İlimize gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Şahin, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte Hatay Valiliği Engelli Koordinasyon Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.
ENGELLİLER ÜRETİMDE ENGEL TANIMIYOR
Bakan Şahin açılış öncesinde yaptığı konuşmada, ‘önce İnsan’ anlayışıyla yola çıktıklarını ifade ederek, “Engelli kardeşlerimiz de bizim bu bakışımızın merkezinde yerini aldı. Sağlıkta, eğitimde, istihdamda, ulaşılabilirlikte önce engelliler diyerek yola devam ediyoruz.” dedi. Özellikle ekonomik olarak engellilerin güçlenmesi için eğitimin ve sağlığın olmazsa olmaz olduğuna dikkat çeken Bakan Şahin, “Bu ülkede engelli hukuku diye bir hukuk yoktu. 1.500 maddelik hukuk devleti normlarını, engelli hukukunu oluşturduk. Onları kalkınmanın parçası yapamazsak, onları dışlar ve yok sayarsak bu 76 milyonun kaybı olacak, bu ülkenin kaybı olacak.” diye konuştu. Rehabilitasyon merkezilerini ve evde bakımları güçlendirdiklerini de ifade eden Bakan Şahin, bu kapsamda 400 bin engelliye evde bakım hizmeti verdiklerini, 150 bin özel rehabilitasyon merkezi bulunduğunu ve bugün 15 bin engellimizin rehabilite edilmesine çalışıldığını ifade ederek, “Onların bir çok alanda yetenekleri var ve onlara fırsat vermek lazım.” şeklinde konuştu. Vali Lekesiz de, Türkiye’nin uluslararası rekabetten kopmamak, yarıştan düşmemek için tüm imkânlarını seferber etmiş halde koşturduğunu ifade ederek, “Bir taraftan insan kaynaklarının niteliklerini daha iyi hale getirmeye çalışırken diğer taraftan her geçen gün serilen serpilen güçlü sanayisiyle, alt yapı, üst yapı ve tanıtım hizmetleriyle her alanda kıpır kıpır bir Türkiye var.” dedi. 
 
 
Devletler ailesinin saygın bir üyesi olarak yerimizi alabilmemiz için dünyada kabul görmüş önemli göstergelerden birinin de engelli vatandaşlara gösterilen duyarlılık, onların insanca yaşayabilmesi için ortaya koyduğumuz altyapı ve tek başına birey olmalarına yönelik yaptığımız çalışmalar olduğunu vurgulayan Lekesiz, açılışı gerçekleştirilen Engelli Koordinasyon Merkezi’nin de bu amaca hizmet ettiğini kaydetti. Müzik, resim, ipek dokuma, bilgisayar kurslarında eğitim gören 46 engelli vatandaşımızın, söz konusu merkezde yaşama sevinçlerini daha da güçlendirdiklerini ve mutlu birey-mutlu toplum idealini gerçekleştirmeye doğru adım attıklarını ifade eden Lekesiz, bu tür hizmetlerin ilimiz hayatına kazandırılmasına destek veren Sayın Bakanlarımız başta olmak üzere ilimiz Milletvekillerine, İl Genel Meclisi Başkanı ve üyelerine, Belediyemize, Rektörlüğümüze, tüm kurum ve kuruluşlarımıza, Hataylılara teşekkür etti. Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, belediye olarak engelli, vatandaşlarımız için yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Şahin, Bakan Ergin, Vali Lekesiz ve diğer katılımcılar daha sonra merkezin açılışını gerçekleştirdiler, bilgisayar, müzik ve resim atölyelerini gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Bakan Şahin ve beraberindekiler, engellilerden oluşan koronun verdiği mini konseri dinlediler. Açılışa Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Orhan Karasayar ve Mehmet Öntürk, Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, MKÜ Rektörü Prof. Dr. H.Salih Güder, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.