ENGELLİYİZ KUSURLU DEĞİL

Vali Lekesiz, "Engelliler Haftası" dolayısı ile; Sakatlar ve Gönüllüler Derneği, Engelli Koordinasyon Merkezi, Antakya Atatürk İlkokulu Görme Engelliler Sınıfı, Hatay Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi, Hürriyet İşitme Engelliler Okulu'ndan bir grup engelli vatandaşımızı makamında kabul etti.
 
ENGELLİYİZ KUSURLU DEĞİL
 Gerçekleşen kabulde konuşan Vali Lekesiz, yaratılanların en değerlisinin “insan” olduğu ve her insanın aslında birer engelli adayı olduğu gözönüne alındığında, engelli vatandaşlarımızın dünya yokuşunu çıkabilmeleri için ihtiyacı olan güveni, desteği ve sevgiyi onlara verebilmenin öneminin daha da iyi anlaşılacağını söyledi.Lekesiz, “Engelli vatandaşlarımızın yarınlarının bugünlerinden iyi olması için hepimize düşen sorumluluklar olduğunu değerlendiriyorum. Engelli vatandaşlarımız da geleceğe güvenle bakabilsinler, hayattan tat alsınlar, yaşamaktan zevk alsınlar. Engelsiz vatandaşımızda olduğu gibi engelli vatandaşlarımızın da yalnız başına bir birey olabilmeleri için eğitim başta olmak üzere gereken önlemleri hepimiz alalım ve almaya devam edelim. Bunlar fevkalade önemli ve lütfen sevgimizi de engelli vatandaşlarımızdan esirgemeyelim. “dedi. Toplam nüfusun yüzde 12’ye yakın bölümünü engellilerin oluşturduğunu hatırlatan Lekesiz, “Farkı yaratan eğitimdir. Engelli olsun ya da olmasın eğer kişi iyi bir eğitimden geçmişse kültürde, sanatta, edebiyatta, ekonomide hemen her alanda üretime katkıda bulunabilir. Dolayısıyla engelli vatandaşlarımızın eğitimine fevkalade önem vermemiz gerekiyor.” diye konuştu. Bunu bir plan ve program dahilinde yapabilmek için ilimizde 2011 yılında “Hatay İli Engelli Envanteri” hazırlandığını hatırlatan Lekesiz, engelli vatandaşlarımızın adresleri, engellilik dereceleri, meslekleri, eğitimlerine ilişkin bilgiler belirlendi. Başta Kaymakamlıklarımız ve belediyelerimiz olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarına gönderdik. Projeler hazırlanarak onların dünya yokuşunu çıkabilmeleri için gerekli destekler verilebilir ve şu kaynaklardan da proje desteği alabilirsiniz dedik. 2013 yılı sonu itibariyle ilimiz genelinde engelli vatandaşlarımıza yönelik yaklaşık 4,5 milyon liralık 60 proje geliştirildi ve uygulamaya konuldu." dedi. Engelli Koordinasyon Merkezi hakkında da bilgi veren Lekesiz, “Burada engelli vatandaşlarımıza yönelik hobi ve müzik kursları, meslek edinmelerine ve istihdamlarına yönelik resim, mekikli dokuma, bilgisayar operatörlüğü, bilgisayar işletmenliği, grafik, animasyon, web tasarımı, şile bezi dokuma, on parmak klavye kullanımı kursları açtık.
  
314 vatandaşımız bu kurslardan yararlandı.” diye konuştu.Engelli vatandaşlarımızdan oluşan “Engelli Korosu”nun da yakında Hatay halkına konser vererek kendini tanıtacağını hatırlatan Lekesiz, “Engelliler Korosu’nun, müziğin evrensel dili aracılığıyla engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekeceğini, farkındalığın arttırılması anlamında etkili olacağını, koro aracılığı ile engelli vatandaşlarımızın sesinin daha güçlü çıkacağını değerlendiriyorum. Vatandaşlarımızı, Engelliler Korosu’nun konserini dinlemeye ve onlara destek olmaya davet ediyorum.” dedi. 2013 yılı sonu itibariyle ilimiz genelinde yaşayan 14 bin engelli vatandaşımıza yaklaşık 115 milyon lira destek sağlandığını kaydeden Vali Lekesiz, “Bu desteklerle bir taraftan rehabilitasyon merkezlerinde bir taraftan bakım merkezleri ve benzeri tesislerde engelli vatandaşlarımız hayata tutunuyor. Gerek onlar gerekse aileleri yaşamdan daha fazla zevk alıyorlar. Verilen eğitimler aracılığı ile engelli vatandaşlarımız ve onların ebeveynleri aralarında nasıl bir iletişim geliştirirlerse sorunlar asgari düzeye iniyor tüm bunlar konusunda destekleniyorlar. Bugün itibariyle ilimizdeki merkezlerde 358 engelli vatandaşımıza da fiilen bakım yapılıyor. Yüzde 40 ve üzerinde engelli olan vatandaşlarımıza ulaşımda ücretsiz ya da indirim imkanı sağlanıyor. Hepimizin ortak sorumluluğuyla ve çabasıyla engelli vatandaşlarımızın yarınlarının bugünlerinden daha iyi olacağını tahmin ve temenni ediyorum. İlimiz genelinde yaşayan vatandaşlarımıza engelli vatandaşlarımıza verdikleri desteklerinden dolayı, değerli basın mensuplarına da onların sorunlarına dikkat çekmelerinden dolayı teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.Ziyarette Antakya Atatürk İlkokulu Görme Engelliler 3.sınıf öğrencisi Halime Özpınar “Engelliyiz Kusurlu Değil” adlı şiirini okurken Engelli Koordinasyon Merkezi kursiyeri Mübeccel Parlarbay ise, koordinasyon merkezinin açılmasından dolayı teşekkür ederek, “Merkez açılmadan önce sürekli evde kalmak zorundaydım ve mutsuzdum. Şimdi oraya gidiyorum, hayatım anlam kazandı ve arkadaşlarımla çok mutluyum, hayattan zevk almaya başladım. İlimize böyle bir merkez kazandırdığınız için teşekkür ederim.” dedi.Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz'ın da katıldığı kabulde Vali Lekesiz konuklarına çeşitli hediyeler verdi.
ENGELLİYİZ KUSURLU DEĞİL haberi 14 Mayıs 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  53750 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle