Erdoğan: Dörtyol ve İnegöl'de Kürt Kökenli Vatandaşlarımızın İşyerlerinin Hedef Alınması Manidardır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'nın İnegöl ve Hatay'ın Dörtyol İlçelerinde Meydana Gelen Olayların "çok Manidar" Olduğunu Söyledi. Türkiye'de Ne Zaman Bir Kalkınma Hamlesi ve Gelişme Başlasa Bu Tür Olumsuzlukların Olduğunu belirtti.
Erdoğan: Dörtyol ve İnegöl'de Kürt Kökenli Vatandaşlarımızın İşyerlerinin Hedef Alınması Manidardır
Erdoğan: Dörtyol ve İnegöl'de Kürt kökenli vatandaşlarımızın işyerlerinin hedef alınması manidardır

RİZE (CİHAN) -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bursa'nın İnegöl ve Hatay'ın Dörtyol ilçelerinde meydana gelen olayların "çok manidar" olduğunu söyledi. Türkiye'de ne zaman bir kalkınma hamlesi ve gelişme başlasa bu tür olumsuz çatlak ve patlak seslerin olduğunun görüldüğünü belirten Erdoğan, bu süreçte seçilen yerlerin çok anlamlı olduğunu ifade etti.
Başbakan Erdoğan, Rize'nin Güneysu ilçesinde katıldığı "Anadolu Soruyor" adlı programda, uydudan yayın yapan bazı yerel televizyonların temsilcilerinin sorularını canlı yayında cevapladı. Dörtyol ve İnegöl olayları ile ilgili soruya "Orada duyguların istismarına gidilmiştir." diyen Erdoğan, "Bunlar milli duygulardır. Bunlar tahrik edilmiştir. Bu tahrikten sonra da burada özellikle kimlerin bu işlerin içerisinde aktif rol oynadığına baktığımızda, bunların her zaman olduğu gibi yine malum çevreler tarafından tahrik edildiğini görüyoruz." diye konuştu. Olayların gözlendiği hedef noktaların çok önemli olduğunu ifade eden Erdoğan şöyle konuştu: "Dörtyol'da Kürt kökenli vatandaşlarımızın dükkanlarının, işyerlerinin hedef alınması manidardır, benzer şeyin İnegöl'de olması manidardır. Bu tabii özellikle iktidarımızın hiç arzu etmediği ama hep endişe ile takip ettiği, izlediği bir süreçtir. Bizim bir defa şunu kabullenmek zorunluluğumuz var. Bu ülkede bizim medeniyetimizden, bizim dini değerlerimizden, kültürel değerlerimizden olaya baktığımız zaman bizde hiçbir zaman etnik milliyetçilik savunulmamıştır. Tam aksine biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı altında toplanmışız ve medeniyetimizin bize öğrettiği, hep 'yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevmektir. Yani biz kalkıpta Türküyle, Kürdüyle, Gürcüsüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Romanıyla, Boşnakıyla, Arnavutuyla bu ülkede hep biz biriz. Bütün içerisinde, birlikte yaşamışız. Hiçbir zaman bir ayrılığımız olmamış."