ERKEK AYAKKABILARINA KADIN ELİ DEĞİYOR

 -HATAY'DA TAMAMEN ERKEKLERİN ÇALIŞTIĞI AYAKKABICILIK SEKTÖRÜNDE, İLK KEZ AB PROJESİ İLE ''SAYACILIK VE MODELİSTLİK'' EĞİTİMİ ALAN KADINLAR İSTİHDAM EDİLMEYE BAŞLANACA
ERKEK AYAKKABILARINA KADIN ELİ DEĞİYOR
Türkiye'nin erkek ayakkabısı üretiminin yaklaşık yüzde 40'ını karşılayan Hatay'da gerçekleştirilen AB destekli proje ile kadınlar ilk kez erkek ayakkabısı üretmeye ve tasarlamaya başladılar.
     Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) tarafından AB Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında hazırlanan ve 355 bin Avro hibe alınan kadınlara yönelik ''Sayacılık ve Modelistlik Kursu'' kapsamında kentteki en önemli istihdam alanlarından ayakkabıcılık sektörüne kadın eli değdi.
     HESOB Başkanı Kadir Teksöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte ayakkabı sektöründe yaklaşık 380 işletmede 7 bin kişinin istihdam edildiğini ve Türkiye'nin erkek ayakkabı ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ının Hatay'dan karşılandığını söyledi.
     Ayakkabıcılığı daha da yaygınlaştırmak ve kadınları da bu alana dahil edebilmek için AB'nin desteğiyle başlattıkları proje kapsamında aldıkları hibeyle öncelikle ''Sayacılık Eğitim Merkezi'' açtıklarını belirten Teksöz, burada 25 kişilik gruplar halinde toplam 100 kadına eğitim vereceklerini kaydetti.
     Derinin işlenmesinden dikimine ve ayakkabının üst bölümünü oluşturan saya haline getirilmesine kadar kadınlara öncelikle teorik daha sonra da iş makineleriyle pratik eğitim verdiklerini vurgulayan Teksöz, şöyle devam etti:
     ''Merkezimizde eşi ya da yakını ayakkabıcılıkla uğraşan kadınlarımıza eğitim veriyoruz. Ayakkabıcılık kentimiz için çok önemli bir sektör. Yurt içinin yanı sıra Suriye, Suudi Arabistan gibi Ortadoğu ülkelerine gönderdiğimiz ayakkabıların daha da kaliteli olması ve Avrupa ülkelerine de ihracat yapabilmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda eğitim alan kadınlarımızın eşlerinin ya da yakınlarının yanında onlara yardımcı olmasını ya da kendi işletmesini açarak istihdama katılmasını amaçlıyoruz. Şu an 25 kursiyerimiz iki aylık eğitimini tamamladı, ikinci grubun eğitimi sürüyor. Kadın kursiyerlerimiz sayacı ve modelist olarak çalışabilecek düzeye geldi. Bu sayede kadınlarımız erkeklerin giyeceği ayakkabılarda hünerlerinin yanı sıra yaratıcılıklarını da gösterecekler. Kadınlarımız erkek ayakkabılarında modaya da yön verebilecekler.''
     Kurs bitiminde yapılan sayaları ayakkabıya dönüştürerek kentte ve Gaziantep'te sergi açmayı düşündüklerini ifade eden Teksöz, ayrıca restorasyonu devam eden eski bir Antakya evinde de bu işi yapmak isteyen kadınlara bir oda vererek istihdam edeceklerini belirtti.
     Teksöz, serginin ardından yapılan birbirinden güzel ayakkabıları huzurevi ile çocuk esirgeme kurumunda kalanlara armağan etmeyi hedeflediklerini kaydetti.
     Eğitime katılan kadınlara günlük 8 Avro ödediklerini ve sigortalarını yaptırdıklarını ifade eden Teksöz, projenin bitmesinin ardından açtıkları merkezi başka kurslar için kullanacaklarını söyledi.
    
     -KURSİYERLERİN GÖRÜŞÜ-
    
     Eşinin işten ayrılmasının ardından okula giden üç çocuğuna kendisinin bakmak zorunda kaldığını belirten Züleyha Yıldırım, kurs sayesinde bir ayakkabıcıda çalışarak aile bütçesine katkı sağmayı amaçladığını kaydetti.
     Sayacılığın zor olduğu kadar zevkli bir iş olduğunu ifade eden Semra Hartunoğlu da, hedefinin bir iş yeri açarak çizimini yaptığı ve kendisinin ürettiği ayakkabıları herkese giydirmek olduğunu söyledi.
     Mama Yıldırım ise aldığı eğitim sayesinde ayakkabıcı olan eşinin yanında çalışarak aile bütçesine daha çok destekte bulunmayı düşündüğünü belirtti.