ERKEN TANI İLE KANSER ÖNLENEBİLİR

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, kanser konusunda toplumda farkındalığın sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesinin kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında geldiğini bildirdi.

ERKEN TANI İLE KANSER ÖNLENEBİLİR
Savaş, “1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası” dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kanserin günümüzde insanların hayatını en çok tehdit eden hastalıklardan olduğunu belirtti.Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanserin, öldürücülüğünün yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olduğunu kaydeden Savaş, erken tanıyla önlenebilir bir hastalık olan kanserle mücadelede bireylere de önemli görevler düştüğünü ifade etti. Belediye Başkanı Savaş; “1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası” nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşları bu konuda bilinçli olmaya ve kanserle savaşmaya davet etti.Başkan Savaş; "Hastalığın öldürücü olması ve sık görülmesi halk sağlığı yönünden en önemli unsurdur.
 
Bu açıdan bakıldığında kanser hastalığı dünyanın en önemli sağlık sorunu olmuştur. Bir hastalıktan korunmak için o hastalığın nedenlerinin bilinmesi önemlidir. Kansere karşı alınacak önlemlerde ve yapılacak savaşta temel ilke, kansere sebep olan etkenlerden kaçınarak, hastalığın erken tespit edilmesidir. Vatandaşlarımızın, özellikle son yıllarda artış göstermekte olan kanser konusunda daha bilinçli olması, şüphelendiğinde hemen doktora başvurması çok önemlidir. Erken tanı ile kanser önlenebilir. Modern tıptaki gelişmeler doğrultusunda artık pek çok hastalık başlangıç evresinde yok edilebiliyor. Son dönemde tıptaki gelişmeler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde oldukça önemli sonuçlar doğurdu. Başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneş ışığından sakınmak, özellikle meyve ve sebze ağırlıklı uygun bir beslenme uygulamak ve doğal gıdalarla beslenmek kanser olasılığını azaltan önemli etkenlerdir. “Kanserle Savaş Haftası” münasebetiyle, tüm vatandaşlarımızı kanser konusunda daha da bilinçlenmeye, kanser ile savaşmaya davet ediyor, kanser hastalarımıza acil şifalar diliyorum.”  dedi.