ERYILMAZ Kendi vatandaşına sahip çıkamayan bir ülke

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda yargı paketi görüşmeleri kapsamında bir konuşma yaptı.

ERYILMAZ Kendi vatandaşına sahip çıkamayan bir ülke

ERYILMAZ: Kendi vatandaşına sahip çıkamayan bir ülke konumuna geldik!Milletvekili Eryılmaz konuşmasında;

Her hafta Mecliste AKP'nin yeni yargı paketiyle, kanun teklifleriyle karşılaşıyoruz. Bu gelen kanun tekliflerinden amaçlarının yargı bağımsızlığı, adalet, özgürlük olmadığı çok net anlaşılıyor. "Demokrasi bizim için amaç değil, araçtır." diyen bir zihniyetin bu ülkeye bağımsız yargıyı getirmesi, demokrasiyi ve özgürlükleri getirmesi beklenebilir mi? Kişiye özel, birtakım yolsuzlukların üstünü örtmek, yolsuzluk yapanları yargıdan kaçırmak amacıyla bu Meclise kanun teklifi getirilir mi? Evet, AKP maalesef bunu yapıyor. Yargı bağımsızlığının olmadığı bir ülkede ne adaletten ne eşitlikten ne özgürlüklerden ne de kişi hak ve hürriyetlerinden bahsetmek mümkün değildir.Bugün yargının bağımsızlaştırılmasından öte yargının kuşatma altına alınmaya çalışıldığı, yargının siyasi iktidarın denetimi altına alınmaya çalışıldığı bir süreci yaşıyoruz. Ben Hükümetin bugüne kadarki uygulamalarından, bu Meclise getirdiği kanun tekliflerinden, yargıya olan baskılarından ve eleştirilerinden şunu net olarak anlıyorum: "Yargı bağımsızlığı bize lazım değil, bize biat eden, bize hizmet eden bir yargı istiyoruz." diye yola çıktılar ve bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bugün bir ülke düşünün ki daha önce Başbakan sıfatıyla, Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu bir karara tepki olarak "Ben Anayasa Mahkemesine saygı duymuyorum." diyor, Cumhurbaşkanı sıfatıyla da hoşuna gitmeyen bir Danıştay kararına karşı da vatana ihanet gibi çok ağır bir suçlama yöneltebiliyor. Şimdi, böyle bir zihniyetten siz bu ülkeye bağımsız yargının getirilmesini bekleyebilir misiniz? Ben size başka bir konuyu izah etmek istiyorum Sayın Adalet Bakanı da buradayken. Suudi Arabistan'da çalışmak üzere giden bir Hataylı hemşerimiz var. 25 yaşında gitti, ekmeğini kazanmak için gitti. Her türlü sosyal güvenceden yoksun, sağlık güvencesinden yoksun, kendi imkânlarıyla Suudi Arabistan'a çalışmaya gitti ve işlediği bir suçtan dolayı da bu arkadaşımız 2006 tarihinde cezaevine girdi. 2008'de de idam cezası aldı.

Ailesi bu çocuğun idam edilmemesi için, başının kesilmemesi için Cumhurbaşkanından Başbakanına, Dışişleri Bakanından aklınıza gelebilecek bütün yetkililere ulaşmaya çalıştı, ulaştı, yardım istedi ama maalesef Hükümet o kadar basiretsiz davrandı ki bu gencimizin başının kesilmesine engel olamadı. Geçen hafta bu 30 yaşındaki işçi kardeşimizin başı kesilerek cezası infaz edildi. Şimdi ben soruyorum: "Kanka" dediğimiz, "Müslüman Kardeş" dediğimiz, Suriye'de beraber demokrasiyi götüreceğiz diye yola çıktığımız bu Suudi Arabistan yönetimine, bu kardeşimizin başının kesilmemesi hususunda engel olamadınız mı, söz geçiremediniz mi? Bu Türkiye'nin itibarını yerle bir etmiştir. Araştırın bakın, geçen bir İngiliz vatandaşı suç işledi, idam cezasına çarptırılacak, onu İngiltere'ye iade ettiler. Peki, biz bunun cezasını çekmesin demiyoruz ama 21'inci yüzyılda başının kesilmesinin anlamı denir? Ve şimdi işin kötü tarafı, aile perişan, her gün bizi arıyor, cenazeyi getiremiyorlar. Ben Sayın Dışişleri Bakanına soruyorum: Bu gencimizin başının kesilmesine engel olamadınız anladık. Kendi vatandaşınıza sahip çıkamadınız onu da anladım. Peki, bunun cenazesinin getirilmesine neden yardımcı olmuyorsunuz? Suudi Arabistan'a, Suudi Arabistanlı yetkililere neden gerekli notayı vermiyorsunuz? Acaba Suudi Arabistan’da  cezası infaz edilen bu vatandaş, Amerikan vatandaşı, İsrail, İngiltere, Alman vatandaşı olsaydı bu ceza infaz edilebilir miydi? Araştırın bakın, böyle bir şey yapması mümkün değildir. Ama Müslüman Kardeşler örgütünden 13 tane temsilciye vatandaşlık verdiğiniz için Suudi Arabistan'la köprüler atıldı. Şu anda ilişkilerimiz limoni ve maalesef bu gencimiz de buna kurban gitmiştir. Hükümete sesleniyorum vatandaşın öldürülmesine engel olamadınız bari cenazeyi ailesine teslim edin.