ERZİN'DE ''ZEYTİN FESTİVALİ''

Hatay'ın Erzin ilçesine bağlı Gökdere köyünde ''Zeytin Festivali'' gerçekleştirildi.
ERZİN'DE ''ZEYTİN FESTİVALİ''
Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, etkinliğin açılış konuşmasında, bu yıl ilk kez düzenledikleri festivali, her yıl geleneksel hale getireceklerini söyledi.
     Önümüzdeki günlerde Erzin'de ''Narenciye Festivali''ni de gerçekleştireceklerini belirten Şimşek, ''Bu yörenin en önemli geçim kaynagı narenciye. Narenciyeden sonra ise zeytin ve zeytin yağı üretimi. Her iki önemli üretimimizi en iyi şekilde tanıtarak, Türkiye'ye sesimizi duyuracağız'' diye konuştu.
     Erzin Zeytin Üreticiler Birligi Başkanı Akif Özer ise büyüklerin yıllar önce dağ eteklerine dikmiş olduğu zeytinler ile başlayan Gökdere zeytinlerinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın desteği ile bu duruma geldiğini belirterek, ''Bizlerin sıkıntısı zeytin hasat zamanı geldiğinde çalıştıracak işçi bulamıyoruz. Buna bir çare arıyoruz. Gökdere zeytini bir markadır. Gökdere zeytin yağı bu isimle kalitenin güvencesi, zeytin ağacımıza ve ağaçlardan çıkan meyvelere, tonajımıza sahip çıkalım'' dedi.
     Konuşmaların ardından yöre sanatçısı Aşık İmami'nin şarkıları ve anlattığı kısa fıkralar festivale gelen seyircileri eğlendirdi.
     Erzin de muhtarlardan oluşan folklor grubunun oyunu izlendi, kadınlar arası yemek yarışması düzenlendi.
     Bu gece sona erecek olan Zeytin Festivali''ne İlçe Kaymakamı İskender Yönden, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Cafer Güneş, köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
ERZİN'DE ''ZEYTİN FESTİVALİ'' haberi 25 Eyl 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  290405 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle