EV HANIMLARI ELİYLE MOZAİK

Hatay Valiliği tarafından halk eğitim merkezinde açılan Mozaik kursuna katılarak, mozaik yapmayı öğrenen Halide Usanmaz şimdilerde mozaikleri ile uluslar arası projeler yazmayı planlıyor.

EV HANIMLARI ELİYLE MOZAİK

Türk Alman Kültür Merkezi Başkanı Mehmet Garip Siper ve beraberindekileri atölyesinde Ağırlayan Halide Usanmaz, hedefinin “ev hanımları eliyle mozaik” sergisi açmak olduğunu ifade etti.

1961 doğumlu ve üç çocuk annesi olan Halide Usanmaz çocukluğundan bu yana merak duyduğu mozaikleri, Hatay Valiliği tarafından açılan kurslar sayesinde öğrendiğini ifade etti. İstenilirse mozaiklerin uluslar arası ticaretinin yapılabileceğine inandığını ifade eden Usanmaz gazetemize yapmış olduğu açıklamada şunlara yer verdi; “Çocukluğumdan beri mozaik tutkunuyum. İzlemeyi, mozaiklerdeki şekilleri anlamlandırmayı, onlardan ders çıkarmayı ve geçmişimize bakarak bu günümüzü çözümlemeyi oldum olası severim. Beş yıldır ayrı bir özveri gösteriyorum mozaiklere. Hatay Valiliğinin de Mozaik için ayrı bir özen gösterdiğini söyleyebilirim. Şöyle ki; Valimiz Celalettin Lekesiz verilen kurslarda çeşitli öğrenci sınırlamaları konulurken, mozaik kursunu bir tek öğrenci dahi olsa sürdürüyor. Bu da onun mozaiklere verdiği önemin ispatı. Hatay’ımız mutfağının yanı sıra Mozaikleriyle de oldukça zengin bir şehir. Ancak ne yazık ki bu mirasın, bu hazinenin kıymeti pek bilinmiyor. Mozaik kurslarında ders alan pek çok öğrenci çeşitli doğa figürleri üzerinde çalışıyor. Asıl olan müzedeki eserlerden çalışmak olduğunu düşünüyorum. Müzedeki eserlerimizi mozaik olarak çoğalttığımızda turistlere ve hatta başka ülkelere bunun ticaretinin dahi yapılabileceğine inanıyorum.” dedi. Ev hanımlarının da istedikten sonra el emekleriyle topluma yarar sağlayabileceklerini ifade eden Usanmaz şunları söyledi; “ Ben üç çocuk annesiyim, dört tane de torunum var. Ev hanımıyım, biliyorum ki ev hanımları çeşitli kurslara gidiyorlar. Ancak bir çoğu kurs bitiminde tekrar kabuklarına çekiliyorlar. İstedikten sonra eserlerini çoğaltarak sergiler açabilir, çeşitli derneklerin desteği ile projelendirerek ürünlerini çeşitli yerlerde pazarlayabilir hatta bunu bir gelir haline getirebilirler. Benim şu an en büyük hedefim üyesi olduğum Türk Alman Kültür Merkezi ile işbirliği yaparak Almanya’da yaşayan Türklere Hatay Mozaiklerini tanıtmak. Müzemizde sergilenen tüm mozaikleri kendi el emeğimle kopyalayarak, yanı sıra çeşitli dini mozaikler de hazırlayarak Almanya’da bir sergi açmak niyetindeyim. Bunun için elbette ki Hatay Valiliğinin ve Kültür Turizm il müdürlüğünün desteklerine ihtiyacım var. İnanıyorum ki kardeş şehirlerimiz Kiel ve Aalen’e Hatay Mozaiklerini ev hanımlarının eliyle götüreceğiz. Bunun için kurumlarımızın gereken destekleri vereceğine inanıyorum.”  Türk Alman Kültür Merkezi Başkanı Garip Mehmet Siper’de, Halide Usanmaz’ın evinde yaptığı mozaikleri inceleyerek, “ Ev hanımı olarak böyle özverili çalışmanızı tebrik ediyorum. Çeşitli firmaların aksine oldukça küçük taşlarla gerçeğe en yakını yapmaya çalışmış olduğunuz aşikar. Emekleriniz göz ardı edilemez. Eserlerinizi çoğaltmanızı ve müzemizden daha çok eser üretmenizi temenni ederim. Dernek olarak Hatay’da ve Almanya’daki kardeş şehirlerimizde ev hanımlarının mozaikteki başarısını tanıtmak üzere elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.
HABER:  Seda Abalıoğlu
EV HANIMLARI ELİYLE MOZAİK haberi 06 Ocak 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  25910 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle