Evsanevi bir dağ

Ben eşsiz bir tepeyim,başım yükseğe kalkar Yamaçta dağlar bile bana kıskançla bakar.

Evsanevi bir dağ

Cebrail tepesi, Antakya’nın ortasında, Habib Neccar dağının tam yamacında görkemli ve evsanevi bir tepe. Doğu yakasında bulunan mezarlık 1934 yılında Dikenli yazı’ya kaldırıldıktan sonra üstüne çam ağacı dikilmiş, çevreside  imara açılarak bir mahalle oluşmuş, adınada CEBRAİL mahallesi denmiş.Cebrail tepesinin Antakya tarihinde önemlibir yeri vardır.Bu tepeden bazan düşman topları şehri bombalamış, bazende şehir halkının ramazanda  ve bayram sevincine ortak olup, sevimç topları atılmıştır.1918 Yılında Fransızlar Hatay’ı işgal etiklerinde, kendilerine silahla karşı koyan Antakya’lı çetelere yönelik top atışında bulunarak sindirmeye çalışmışlardır.23 Mayıs 1920 günü, Cebrail tepesinde konuşlanan Fransız topçuları, Antakyada Türk çetelerinin bulunduğu mahalleleri 17 gün byonca top atışına tutmuşlardır. Antakya  halkı civar köylere kaçmak durumunda kalmışlardır.Bir avuç çete 29Mayıs 1920 günü sabahın erken saatlerinde Fransız topçularına bir baskın yapmış,Topçu batarya  kumandanını ve bir kaç askeri öldürmüşlerdir.13 Temmuz 1937 Antakyaya gelen  ve sancağın müstakil bir idareye kavuşacağını müjdeleyen yüksek komiser Kont Dö Martel  Cebrail tepesinden atılan 21 pare top atışıyla karşılandı ve ”Sancak yeni ve müstakil  bir rejime giriyor... “ açıklamasında bulundu. 1934  yıllarında çam ağaçları dikilerek park haline getirildi.Bu gün Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin adını taşıyan park, halk arasında halen Çamlık olarak biliniyor ve söyleniyor.

Not:Fransız toplarından çıkan bir mermi, Şeyh ali camisinin giriş kapısına isabet etmiştir.Top izi halen silinmeyip  Hatay’ın o zor ve mücadeleli günlerine tanıklık ediyor.CEBRAİL TEPESİ EFSANESİ

Antakya’da bir fırtına kopmak üzereydi.Kral bunu haber aldı. Kral bu hadiseyi Habib Neccar’la ilişkilendirdi. Admalarını göndererek, Habib Neccarın kafasını kestiler.Kafa dağdan yuvarlanarak kralın tahtının önünde dile geldi.

-Seni doğru yola davet ediyorum.oksa felaket yakındKral bu hadiseyiır.dedi.Kral kafanbüyük ölçüde rahatsız etmişın hemen gömülmesini emreder.O anda cebrail şimdi kendi adını taşıyan tepeye indi.Kanatlarının biri kızıldağda bir diğeri Silpiyus (habib Neccar) dağında.Evela bir kükredi sonra kanatlarını çarpmasıyla şehri içindekilerle birlikte yerle bir etti.Not:Bunun dışında Din şehidi Habib Naccar’ın şehit edilmesi ile igili çeşitli söylemler bulunmaktadır.

Zafer Sarı

 

 

 

Evsanevi bir dağ haberi 03 Haziran 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  46445 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle