Fay Hatları Tır'ı İskenderun'da

 Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) organizasyonu ile İskenderun'da Anıt alanında konuşlanan Tır'da vatandaşlara deprem konusunda uygulamalı eğitimler verildi.
Fay Hatları Tır'ı İskenderun'da
 Eğitmen Rüya Seyhan, Tır'ın içerisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu fayı üzerindeki illeri gezdiklerini belirterek, Diyarbakır'dan başladıkları yolculuğun Mersin'de son bulacağını söyledi.
     Seyhan, amaçlarının deprem konusunda vatandaşları bilinçlendirmek olduğunu belirterek, ''Deprem konusunda neler yapılması konusunda bilgilendirici eğitici çalışmalar yapıyoruz. İskenderun'dan sonra Osmaniye, Adana ve Mersin'de çalışmalarımız olacak'' dedi.
     İskenderun'un birinci derecede deprem bölgesi olduğunu belirten Seyhan, şunları kaydetti:
     ''Gittiğimiz yerlerde depreme karşı korunma yollarını anlatıyoruz. Uygulamalı bir şekilde gösteriyoruz. Deprem öncesinde ilk önce binamızın sağlam olması gerekiyor. Kolonları ile kirişleri ile sağlam bir binada oturmamız gerekiyor. Eşyalarımızı ise sağlam olan binaya sabitlemek gerekiyor. Deprem sırasında koşmamak, yürümemek, pencere ve balkonlardan uzak durmak gerekiyor. Deprem anında o anda sabit sağlam bir eşyanın yanında 'çök kapan tutun' hareketini yapmamız lazım. Deprem bittikten sonra yerimizden kalkarak yanıcı bir madde kullanmadan elektrik düğmelerine dokunmadan, asansör kullanmadan, daha önceden belirlenen güvenli yerlere giderek ailemizle yakınlarımızla orada buluşuyoruz.''
     Seyhan, gazetecilerin Van'da gerçekleşen depremle ilgili sorusuna ise depremlerin genelinde binaların yapısının sorun oluşturduğunu belirterek, ''Plan ve projede neler gerekiyorsa onlar eksiksiz yerine getirilmeli. Mutlaka mühendisler ve mimarlar tarafından kontrol edilmeli. Evdeki eşyalar mutlaka sabitlenmeli. Devletinde mutlaka bu konuda gerekli tedbirleri alması ve denetimlerini yapması gerekiyor'' diye konuştu.