Fikret Bila’dan Vali Lekesiz’e Ziyaret

Hatay’da Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği “Türkiye’ye Yatırım, Geleceğimize Yatırım” toplantısına katılmak üzere ilimizde bulunan Milliyet Gazetesi yazarı Fikret Bila,  Vali  Lekesiz’i makamında ziyaret etti.
Fikret Bila’dan Vali Lekesiz’e Ziyaret
Ziyarette, güneyin cazibe merkezi haline gelen Hatay ilimiz hakkında açıklamalarda bulunan Vali Lekesiz,   “İçinde bulunduğumuz salon, Hatay Devleti’nin Meclis Genel Kurul Salonudur. Buradaki 40 kişilik Hatay Millet Meclisi, 29 Haziran 1939’da oy birliğiyle Türkiye’ye katılma kararı aldı. O gün bu kararı oy birliğiyle alan meclisin içerisinde Türk vardı, Arap vardı, Ermeni vardı, Hıristiyan vardı, Alevi vardı, Sünni vardı. Hatay’ın renklerinde ne varsa hepsi vardı. Oy birliğiyle Türkiye Cumhuriyeti’ne katılma iradesini göstermeleri çok önemli. Bu irade bugün de hala aynı şekilde hatta daha da güçlenerek kendisini muhafaza etmektedir.” dedi. 
 
Vali Lekesiz, daha sonra Milliyet Gazetesi yazarı Bila’ya Valiliğimiz tarafından hazırlatılarak basımı yapılan “Devletten Millete Hatay Devleti” kitabını hediye etti. Ziyaretin sonunda Vali Lekesiz, Fikret Bila’ya Hatay Valiliği Binası içinde oluşturulan Hatay Devleti Müzesi’ni ve restore edilen Valilik Binasını gezdirdi.