Ğadir Hum Bayramı Mersinde kutlandı

Ğadir Hum Bayramı,&nbsp;<a href="http://www.mersintimes.com/" target="_blank">Mersin Kilikyalılar K&uuml;lt&uuml;r ve Yardımlaşma Derneği&nbsp;</a>tarafından d&uuml;zenlenen etkinlikle kutlandı . .&nbsp;
Ğadir Hum Bayramı Mersinde kutlandı
. Dernek tarafından yaptırılan Kültür Merkezi bahçesinde yapılan kutlamaya Samandağ Belediye Başkanı Mithat NEHİR, Hatay Milletvekili Hilmi YARAYICI, Samandağ belediye başkan yardımcısı Mehmet Yıldız,CHP Milletvekili eski Bakan, Fikri SAĞLAR etkinliğe katılım gösterdiler. HDP ile CHP yöneticilerinin yanı sıra Akdeniz, Mezitli ve Yenişehir belediye başkanları, çok sayıda STK temsilcisi ve binlerce yurttaş katıldı. ‘Kerbala’yı yaratan ve yaşatan zihniyet Ğadir Hum’u inkar eden zihniyettir’ pankartınını açıldığı alanda kutlamalar dualar ile başladı. Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Mersin Kilikyalılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ahmet Verde (Özuğurlu ), Ğadir Hum Bayramı’nın kısa tarihçesini anlattı.Yapılan etkinliğin zalimlere karşı direniş geleneğinden geldiğini söyleyen Verde, Ğadir Hum’un Kerbela’da katledilen Hüseyin ve zalimlere karşı dik duranları simgelediğini ifade etti.Verde, “Bugün yeni Yezitler türedi. Dünyada Yezitlerin hiç bitmedi ama hepsi tarihin çöplüğünde gitti.” dedi.Günümüzde hala dinin siyasete alet edildiğini belirten Verde, Ortadoğu’da yaşanan savaşların mezhep ayrımları yaratılarak sürdürüldüğünü belirtti.Mezhep ayrımları nedeniyle Kerbela’nın yaşandığını kaydeden Verde, “Mezhep ayrımları olmasaydı Yavuz Sultan Selim katlim yapamayacaktı.Sivas’ta, Maraş’ta, Suriye’de katliamlar yapılamayacaktı. Mezhep ayrımları bir yana bırakılmalıdır. Hz.Ali’nin sevgisi, Ehlibeyt sevgisinden başka bizi birleştirecek güç yoktur” şeklinde konuştu.Yapılan konuşmalarından ardından Ğadir Hum Bayramı’nı anlatan kısa bir skeç gösterimi yapıldı. Etkinliğin sonunda Arap Alevilerinin geleneksel olarak yaptığı Hırisi yemeği dağıtıldı.
 
Ğadir Hum Bayramı Mersinde kutlandı haberi 07 Ekim 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1260 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle