ĞADİR HUM BAYRAMINDA DAYANIŞMA

<span style="background-color:rgb(237, 237, 237); color:rgb(15, 15, 15); font-family:tahoma; font-size:12px">Alevilerin en b&uuml;y&uuml;k bayramı Ğadir Hum Bayramında kutsal sayılan ziyaret yerleri insan akınına uğradı. Samandağı&rsquo;nda&nbsp; Ğadir Hum Bayramı dolayısıyla &ccedil;oğu&nbsp; işyerleri a&ccedil;ılmadı. Esnaf bayram dolayısıyla &ccedil;alışmadı. Kentteki s&uuml;nni ve hiristiyan esnaflar da alevilere saygıda&nbsp;&nbsp;&nbsp; bulunarak iş yerlerini a&ccedil;madı.</span>
ĞADİR HUM BAYRAMINDA DAYANIŞMA

Emniyet Teşkilatına mensup görevliler Ziyarete gelen vatandaşların Ğadir Hum Bayramını kutlayarak şeker ve çiçek dağıttı.  Samandağ halkının Ğadir Hum Bayramını kutladığını söyleyen komiser Murat Topçu “Ğadir Hum Bayramını barış, kardeşlik  ve hoşgörü ortamında halkımızla kutluyoruz” dedi. Ziyaret önünde tur atan arabaları tek tek durdurarak bayramını kutlayan Emniyet Mensupları  vatandaşlara kolonya  ve çikolata ikram ettiler. Ğadir Hum bayramı Alevi halkımızın en büyük bayramıdır. Alevi inanca göre Ğadir Hum Bayramı’nda çalışmak günahtır, ‘Hatta o gün cehennem ateşinin bile yanmamakta olduğuna inanılır.’ Dolayısıyla Ğadir Hum Bayramı’nda ticari amaçlı iş yaşamı (yaşamsal zorunluluklar hariç) durmaktadır. Farklı dini inançlara sahip halkta saygı ve hoşgörü gereği olarak Ğadir Hum Bayramı’nda çalışmamaktadır. Yani Ğadir Hum Bayramı’nda fiili olarak iş yaşamı durmaktadır.İşyerlerini kapatan Samandağ’ındaki aleviler de şehrin muhtelif yerlerinde bulunan türbelere akın ettiler. Yaşlı, genç ve çocuk herkes büyük bir sabırla tırmandığı dağın zirvesindeki türbenin kapısını, duvarlarını öpüyor, dilek tutuyor.  Türbe içerisinde zaman zaman yoğunluktan dolayı izdiham yaşandı. Türbe ziyaretinde duvarlara para yapıştırıp dilek tutanlara, tütsüler yakıp,  türbe bakımıyla sorumlu olan gence paralar bağışlayanlar eşlik etti. Büyük bir coşku içinde yaşanan Gadir Hum Bayramı coşkuya dönüştü.

ĞADİR HUM BAYRAMINDA DAYANIŞMA haberi 02 Ekim 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1455 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle