Gadir-i Hum Bayram Konferansına yoğun katılım

'Hz. Ali Gadir-i Hum Bayramı ve Kardeşlik Konferansı yoğun katılımla gerçekleştirildi, yapılan konuşmalarda barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik sloganları seslendirildi. 
Gadir-i Hum Bayram Konferansına yoğun katılım
Konferansta CHP Grup Başkan Vekili Yalova milletvekili Muharrem İnce yanı sıra, Vali Vekili Kadim Doğan, CHP Hatay milletvekilleri M. Ali Ediboğlu ve Hasan Akgöl, İl Genel Meclis Başkanvekili Hikmet Nurlu, CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu, MHP il Başkanı Adnan Akdaş, BBP il Başkanı Nevin Zeytineli, CHP Eski milletvekili Fuat Çay, Türkiye Caferi Lideri Selahattin Özgündüz, Eski Alevi-Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Ehli-Beyt Alimler Birliği Genel Başkanı Hasan Kanatlı, Araştırmacı-Yazar Kenan Çamurcu, Hatay Alevi Kültür Dernekleri Başkan Vekili Dr. Şefik Zan, belde belediye başkanları, sivil toplum örgüt temsilcileri ile kadın erkek, genç yaşlı binlerce Alevi vatandaş hazır bulundu. 
Atatürk ve Silah arkadaşlarının manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kardeşlik konferansı Güzelburç muhtarı Şeyh Mehmet Şahutoğlu'nun Kuran-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Konferansın ilk konuşmacısı Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Genel Başkanı Ali Yeral, bu topraklarda barış, kardeşlik istediklerini ve Suriye ile yaşananları doğru bulmadıklarını söyledi. Suriye ile çıkarılmak istenen savaşın kesinlikle bizim savaşımız olmadığını belirten Yeral, kimsenin kendilerini savaşa ikna edemeyeceğini ifade etti. 

Komşu ve kardeş ülke Suriye'de 2 yıla yaklaşan olayların maalesef en fazla bizi ve bölgemizi etkilediğine değinen Yeral, “Dün 'Kardeş Esad', bugün aniden 'zalim, kalleş Eset' oldu. Ülkemizde muhalif isyancılara yapılan her tür destek yetmezmiş gibi, şimdi de tezkereyle Suriye ile resmen savaş atmosferine girdik. Suriye ile çıkarılmak istenen savaş kesinlikle bizim savaşımız değildir. Onun içindir ki, Asi'nin karşı tarafında öz akrabalarımızla hiç kimse, hiçbir havadan sudan ve şaibeli bombalarla bizi savaşa ikna edemez. Birileri birilerinin hatırına 'yurtta harp cihanda harp ' derse, bizde barışçıl dinimizle M.Kemal'in hatırına ısrarla 'yurtta barış cihanda barış' deriz. Zira savaşın gözyaşı, yıkım, kan ve ölüm olduğunu bilmeyen yoktur. Ülkemizin sırayla Suriye, Irak, Lübnan Hizbullah'ı ve İran'la restleşip, Ehl-i Beyt taraftarı Şii-alevi dünyasıyla kavgalı olmasını biz tesadüfi ve hayra alamet görmemekteyiz. Bundan daha da vahimi, Türk Sünniliğinin, gerçek İslam'ın hiç uğramadığı Emevi Suudi vahhabiliğine süratle kaydırılmaya çalışıldığını büyük bir endişe ve ibretle izliyoruz” dedi. 
Şaibeli sebeplerle Antakya adını silmek yerine referandum yapılabilir ...
Başta ülkemizde ve Ortadoğu'da olmak üzere tüm dünyaya örnek sunulan şirin Antakya'mıza barış ve huzurun başkenti adını boşuna koymadıklarını söyleyen Yeral, “Zira ülkemizin tek Ermeni köyü Samandağ'ında, Tek Hıristiyan belediye başkanı da Arsuz'dadır. Ama her ne hikmetse son yıllarda, birileri her yerinden tarih ve medeniyet fışkıran Antakya adından karnı ağırmış ve alerji kapmış olacak ki, onu 'Merkez' gibi aslı-faslı olmayan yerden bitme bir adla değiştirmek istiyor. Millet tarih kültürünü araştırıp koruma altına alırken, bizde ise binlerce yıllık kadim kent Antakya adı yok edilmek isteniyor. Birileri varsın, çakma merkezli olsun, ama biz ve bu kentin tamamı doğma büyüme ve yeri geldiğinde ölümüne Antekyeliyiz arkadaş. Şaibeli sebeplerle, perde arkasından bir çırpıda tarihi Antakya adını silmek yerine, bu kentin sahiplerine danışma ve gerekirse referandum yapmayı, demokrasiyle dürüstlüğün gereği olarak görüyoruz. Öte yandan Hatay büyükşehir belediye yeni sınırlarının siyasi, ırki ve mezhebi kaygıyla çizildi şaibeleri, şimdiden bizi üzmekte ve endişelendirmektedir” dedi. 
Suriye'deki fitne şiddetlendikçe, Alevilere duyulan kin ve nefret daha net ortaya çıkıyor ….
Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Doğan Bermek konuşmasında,
“Biz sizlerle beraber Hatay'ı bu topraklara katan düşüncelerin yanındayız. Milletvekillerimiz bütçe önergelerini daha dikkatli bir şekilde sunması gerekiyor. Eğer devlet inançlara para ayıracaksa bunun eşit şekilde bir şekilde yapmalıdır. Oluşturulan yeni Anayasa içinde tün dinlere eşit hakları vermesi gerekiyor” dedi.
Özgündüz: Ölümüne kadar her zaman beraberiz … 
Türkiye Caferi Lideri Selahattin Özgündüz'de konuşmasında, “Bizler sadece bu günde beraber değiliz ölümüne kadar her zaman beraberiz. Alevilerle Şiiler aynıdır. Biz Türkiye'de üst kimliğimiz için diyoruz ki; Biz Aleviyiz. Bizim mezhebimiz Caferidir. Biz bir Allah'ı biliriz, Doları ikinci tanrı olarak bilmeyiz.
Tarihi ve coğrafi sebeplerle birlikte bizi ayrılık olarak değil, renkliliğimiz olarak görüyoruz. Bizler bu ülkede iktidar ortağı ya da iktidar olduğumuzda tahammül edemeyenler var. Biz koltuk sevdalısı değiliz. Bugün günümüzde Beşar Esad Suriye'deki bütün kesimden insana temsil hakkı vermiştir. Bunun için mi Esad'a gitmesi gerekiyor diyorsunuz. Esad Dünya'daki gerçek tek devlet başkanıdır” dedi. 
Kanatlı: Birbirimizi sevmediğimiz sürece Müslüman olamayız … 
Ehli-Beyt Alimler Birliği Genel Başkanı Hasan Kanatlı, birbirimizi sevmediğimiz sürece Müslüman olamayacağımıza vurgu yaptığı konuşmasında şunlara yer verdi: “Bugün yapılan Gadir Hum Bayramı İslam'da yapılan iki bayramdan daha önemli bir bayramdır. Eğer bir insan oruç tutmuyor, namaz kılmıyorsa kafir insan olmaz. Müslüman olmanın ilk şartı sevgi, aydınlık ve aşktır. Birbirimizi sevmediğimiz sürece Müslüman olamayız. 
İman Aşk tarlalarında büyümeli. İmanı öfke, kin tarlasında büyütmek mümkün değil. Biz bu doğrultuda yapmamız gereken en önemli mesele pratik zeminde bir araya gelmektir, bu tür programları Ehli-Beyt arasında yaygınlaştırmaktır.”