GELENEKSEL HASAT BAYRAMI KUTLANDI

 MKÜ Ziraat Fakültesi Dekanlığı ile Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Hasat Bayramı’ bu yıl da Reyhanlı Telkaliş Araştırma ve Uygulama Çiftliği’nde kutlandı

GELENEKSEL HASAT BAYRAMI KUTLANDI
Bereketli topraklar üzerindeki Hatay’ın önemli tarımsal ürünlerinden olan buğdayın hasadına başlanması vesilesiyle her yıl hasat mevsiminin başlangıcında kutlanan ‘Hasat Bayramı’ etkinliğinde bir konuşma yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Emine Özdemir, ekonomik ve sosyal bir sektör olarak tarımın önemini vurguladı. Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç.Dr. Celil Toplu ise yaptığı konuşmasında, bu günün çiftçinin bir yıllık emeğinin karşılığının alındığı, elde ettikleri ürünü değerlendirmek amacıyla sevincin doruk noktaya geldiği bir gün olduğunu söyleyerek herkesin Hasat Bayramını kutladı.Buğdayın aynı zamanda beslenme açısından stratejik bir tarım ürünü olduğunu belirten Prof. Dr. Güder, “Dünya genelinde ortalama 650-700 milyon ton buğday üretilmekte ve bu üretilen buğdayın 110-120 milyon tonu ticarete konu olmaktadır.
 
 
Bu bakımdan Mustafa Kemal Üniversitesi olarak Hatay tarımına ve Hatay çiftçisine daha fazla hizmet için çalışmak en önemli amaçlarımızdan biri olmuştur ve olmaya da devam edecektir.” şeklinde konuştu.Rektör Güder, bu bağlamda başta modern tarım teknikleri olmak üzere tarımda yeni teknolojilerin kullanılması ve tarımsal savaş yöntemleri konusunda çiftçilerimizin eğitimi için çiftçilerimizle ve tarım sektörüyle ilgili resmi kurum ve sivil toplum örgütleri ile işbirliğini artırmaya yönelik çalışmaların artarak devam edeceğini ifade etti.Yoğun katılımın sağlandığı programda Rektör Güder, hasadın tüm üreticilerimize bolluk ve bereket getirmesini dileyerek konuşmasına son verdi. 5. Geleneksel Hasat Bayramı kutlamaları, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder’in biçerdöver koltuğuna geçerek arazide ekimi yapılan buğdayın ilk hasadını başlatmasıyla sona erdi.