"Gen Bahçesi" Zeytinin Geleceğini Şekillendirecek...

HATAY'IN ALTINÖZÜ İLÇESİNDE ATSO, ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLE ANTAKYA ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİLERİ KORUMA DERNEĞİ'NİN ÇABASIYLA 20 DÖNÜMLÜK ARAZİYE KURULAN ''GEN BAHÇESİ'' MİLLİ ZEYTİN POLİTİKASINI BELİRLEYECEK
"Gen Bahçesi" Zeytinin Geleceğini Şekillendirecek...
HATAY - Ramazan Şanıvar - Zeytinde verimliliği artırmak için Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Ankara Üniversitesi ve Antakya Zeytinyağı Üreticileri Koruma Derneği tarafından Hatay'ın Altınözü ilçesine 20 dönümlük araziye kurulan ''Gen Bahçesi'' ile Türkiye'deki zeytin üretiminin geleceğinin şekilleneceği bildirildi.
     Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim Üyesi ve Gen Bahçesi Proje Sorumlusu Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, genetik yapısı nedeniyle zeytin ağacının büyük adaptasyon yeteneğine sahip bir bitki olduğunu, anavatanı dışına çıkartılan bir zeytin çeşidinin gittiği yere uyum sağlayıp aslından farklı bir yapıya dönüşebildiğini söyledi.
     Zeytin ağacının diğer meyve türlerinden farklı olarak yüzlerce çeşide sahip olduğunu, her ülkenin, ilin, ilçenin hatta her köyün bile kendine özgü çeşitleri bulunduğunu vurgulayan Özkaya, şöyle devam etti:
     ''Ülkemiz zeytin gen kaynakları açısından çok zengindir. Cudi dağında 1157 metrede zeytin ağacı bulunmuştur. Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) da katkısıyla Altınözü ilçesinde kurulan 'Zeytin Gen Bahçesi'nde Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Adana, Mersin ve Hatay'dan 300 farklı zeytin çeşit ve tipleri elde edilmiş ve gen bankasında korunmaya alınmıştır. Bu ağaçlardan alınan aşı kalemleri anaç üzerine aşılanmıştır. Bunlar artık aynı şartlarda büyürken özellikleri karşılaştırılabilir hale gelecektir. Böylece yeni zeytin çeşitleri veya klonları elde edilmiş olacak. Projeyle ülkemiz zeytin gen kaynaklarının envanterini hızla çıkartıp, bunların genetik özelliklerini ve hem meyve hem de yağ özelliklerini belirleyip, korumaya alarak ekonomiye kazandırılmasını amaçlamaktayız.''
     Hedefin daha fazla verim alınması olduğuna dikkati çeken Özkaya, ''Şırnak'tan Antakya'ya kadar 12 ilden aldığımız zeytin türlerini geliştirerek hangi bölgede hangi cins zeytinden daha fazla verim alınacağını saptayacağız. Bu çalışmayla Üreticilere de yol gösterici olacağız. Hedefimiz 'var yılı yok yılı' yerine zeytin üretimini 12 aya yaygınlaştırıp, sürekli hale getirmek'' diye konuştu.
     Yerel zeytinlerin korunması gerektiğini belirten Özkaya, valilik ve kaymakamlık tarafından Marmara ve Ege bölgesine mahsus ''Gemlik'' çeşidi zeytin türlerinin, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Akdeniz'de üreticilere dağıtılmasının yanlış olduğunu, bunun yerine çeşitli cinste zeytin fidanı dağıtmanın daha isabetli olacağını sözlerine ekledi.
    
     -''HATAY'DA 4 TÜR ZEYTİN TESCİLLENECEK''-
    
     Antakya Zeytinyağı Üreticileri Koruma Derneği Başkanı Yılmaz Dönmez, Hatay'ın kendine özgü ''Halhalı'', ''Haşebi'', ''Karamani'' ile ''Savrani'' cinsi zeytinlerin dernek olarak patentini alacaklarını söyledi.
     Hatay'da 15 milyon zeytin ağacı bulunduğunu, geçen yıl zeytin rekoltesinin 120 bin ton olduğunu belirten Dönmez, şunları kaydetti:
     ''Gen bahçesinin ilimizde kurulmasının büyük yararını göreceğiz. Bölgemiz zeytin üretiminde önemli bir konumda. 45'i Altınözü'nde, 20'si Hassa'da olmak üzere bölgede toplam 105 zeytin işleme tesisi var. Kentimizde yetişen zeytinlerin yağının aromasındaki lezzet ve asit oranının düşüklüğü nedeniyle, geçen yıl 20 bin ton zeytinyağını ABD, Suudi Arabistan, Almanya, Romanya, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri'ne gönderdik. Hedefimiz, İspanya, İtalya, Yunanistan gibi zeytinde ileri ülkelerle yarışmak.''