GERDEGAN BÖCEĞİ KAMUOYUNA YANLIŞ LANSE EDİLİYOR”

Amanoslar Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği (AÇED) Başkanı Hasan Hüseyin Aksoy son günlerde kamu oyunda "90 bin dolarlık gergedan böceği" şeklinde çıkan haberlerin Amanoslar da bulunan geyik böceği ile bir ilgisinin olmadığını 90 bin dolar iddialarının da asılsız olduğunu belirtti.
GERDEGAN BÖCEĞİ KAMUOYUNA YANLIŞ LANSE EDİLİYOR”
Başkan Aksoy dünyada sadece Hatay'daki Amanos Dağları'nda yaşadığını belirttiği "Akbez Geyik Böceği" ne bir dönem Japonya'nın ilgi gösterdiğini ve 90 bin dolardan satıldığını bildiklerini belirtti...                  
Hasan Hüseyin Aksoy Geyik Böceğinin Dünyaya açılmış ve tanınmış bir böcek olduğunu, özellikle Japonya’da çocukların böceklere karşı bir ilgilerinin bulunması, Japonların gözdesi haline geldiğini açıkladı.
Derneklerinin kurulduğu günden bu yana bu böceğin Amanoslar’dan yurt dışına çıkışının yasaklanması için çaba sarf ettiklerini belirten Aksoy şunları kaydetti; “Dernek olarak bu böceğin yurt dışına kaçırılmasını engellemek için bir kaç yıldır mücadele verdik ve bunda da başarılı olduk.Amanos Dağları'nda yaşayan Akbez Geyik Böceği, en değerli böcek türlerinin başına yerleşti. Çocuk sahibi olamayan çiftler ise bu böceği çok sevdi. Çünkü bir inanışa göre, Geyik Böceği kurutulup yenildiği takdirde kadınların gebe kalmasına yardımcı oluyormuş. Bunu duyan ünlü bir Japon ilaç firması, soluğu Türkiye'de aldı ve Amanos dağlarından topladığı bir kaç böceği yurt dışına kaçırmış. Firma ayrıca böcekten esinlenerek hazırlanan çizgi filmin yapımcılığını da üstlendi. "Mushiking: King of the Beetles" (Böceklerin Kralı) adlı çizgi film ve Oyun kartları, kısa sürede büyük ilgi gördü. Başta Japonlar olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki koleksiyoner ve araştırmacılar Hatay'a geldi. İligli birimleri uyardık. Son dönemde bu böceğin yurt dışına kaçırılışı önlendi" dedi.Amanoslar Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği (AÇED) Başkanı Hasan Hüseyin Aksoy açıklamasında; “Geyik Böceği, dünyada bilinen 800 çeşidi arasında en değerlisi olarak gösteriliyor. Dünyada sadece Amanos Dağları'nda yaşıyor. 6 antenli ve boyları, 5-10 santimetre arasında değişiyor. Koleksiyon erlerin tanesine binlerce dolar ödediği Geyik Böceğinin 4 yıl önce korunması ve tanıtılması için hazırladığımız proje Dünya Bankası Küresel Çevre Fonundan 10 bin dolar maddi destek sağladı” dedi.Son dönemde yurt genelinde Geyik Böceğine benzediği bilinen Gerdagan Böceği’nin 90 bin dolarlık böcek şeklinde lanse edilerek ve kamuoyu oluşturulması ile bir anda yurt çapında çok sayıda kişi bu böceklerden toplayarak teslim edecek yer aramaya başladığı bilgisini aldığını ve Yurdun bir çok bölgesinden kendilerini da arandığını belirten Aksoy "Bu haberlerle insanlar yanlış beklentiler içine soktuğunu belirterek; “Bu böcek Türkiye'nin her yerinde yaşa-yan bir böcek. Bu böceğin herhangi bir değeri ya da kullanıldığı alan yoktur" dedi.