Gönül Elçileri 76 Çocuğumuzu Aile Ortamına Kavuşturdu

Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile projesi güzel sonuçlar vermeye devam ediyor. Proje kapsamında ilimiz genelinde 22 çocuğumuz koruyucu aileye kavuşurken, 54 çocuğumuz da sosyal ve ekonomik destek sağlanarak öz ailelerine kavuşturuldu.
Gönül Elçileri 76 Çocuğumuzu Aile Ortamına Kavuşturdu
Gönül Elçileri projesi tanıtım toplantısı,  Erzin ilçemizde Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. Yoğun ilginin olduğu toplantıya, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’in eşi Hanımefendi Zehra Lekesiz, Erzin Kaymakamı İskender Yönden ve eşi Ayşenur Yönden, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek ve eşi Ayşegül Şimşek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, koruyucu aileler ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.Toplantıda konuşan Erzin Kaymakamı İskender Yönden, projenin her kesim tarafından içtenlikle sahiplenildiğini ifade ederek, ‘Türkiye’de Sayın Başbakanımızın eşleri hanımefendi Emine Erdoğan’ın, ilimizde ise Sayın Valimizin eşleri hanımefendi Zehra Lekesiz’in himayelerinde başlayan proje öyle bir noktaya geldi ki, bizler de artık bu işi Kaymakam olarak değil de ismiyle müsemma ‘Gönül Elçisi’ olarak devam ettiriyoruz.’ dedi.  Valiliğimizin öncülüğünde çeşitli toplantılar düzenleyerek ailelere özelliklere de kadınlara projeyi ayrıntılı olarak anlattıklarını hatırlatan Kaymakam Yönden, bunun olumlu sonuçlarını almaya başladıklarını, ilçede 25 ailenin kendilerine proje ile ilgili olarak başvuruda bulunduğunu söyledi.
 Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek ise, ailenin, kültürümüzün önemli bir parçası olduğunu, çocukların anne sıcaklığını hissederek yetişmelerinin onları geleceğe en iyi şekilde hazırlayacağını, bu ortamı sağlamanın ise toplum olarak hepimizin görevi olduğunu ifade ederek herkesten duyarlılık beklediğini dile getirdi.  Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz da, her çocuk için en ideal korunma ve bakım yerinin kendi öz ailesi olduğuna vurgu yaparak, ‘Bunun mümkün olmadığı zamanlarda yakın akrabası, bu da mümkün değilse akraba dışında bir ailedir. Bu modelle çocuk, bir annenin,  babanın şefkati,  merhameti,  eğitimi ve kokusu ile yetişme imkânı bulacaktır.’ dedi. Aldatmaz, ‘Çocuklarımızın, yüreği sevgi dolu,  merhametli,  şefkatli, sabırlı, hoşgörülü, adaletli, rehberlik edici, Koruyucu Ailelere; bu ailelerle çocuklarımızı buluşturacak Gönül Elçilerine ihtiyacı var. Sizleri,  hiçbir maliyeti ve masrafı olmayan ve görevi, koruyucu aile adayı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü arasında iletişimi sağlayacak gönül elçisi olmaya; kuruluşlarımızda korunma altında olan çocuklarımıza sıcak bir aile ortamı sağlamak için bizimle birlikte gönüllü çalışmaya, sıcak yuvanızda onlara da yer vermeye davet ediyoruz.’ şeklinde konuştu. Daha sonra Koruyucu Ailelerimizden Sevgi Yeşilbağ, sıcak bir aile ortamına kavuşturduğu kızına olan sevgisini katılımcılarla paylaşırken, lise öğrencisi kızı Şeyda ise annesi için yazdığı şiiri okuyarak salonda duygusal anların yaşanmasına vesile oldu. Diğer koruyucu ailelerimizin de duygularını paylaşmalarının ardından ‘Koruyucu Aile Kısa Tanıtım Filmi’ sunuldu.                                 

Toplantı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü öğretmeni Ayşen Dirlik’in sunumu ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Sabahattin Büyüktelli ile Uzman Psikolog Feride Altay’ın katılımcıların sorularını yanıtlaması ile devam etti.