GÖNÜL ELÇİLERİ PROJESİ HATAY DA HAYATA GEÇİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen ‘Gönül Elçileri’ projesi Hatay’da hayata geçiyor.
 
GÖNÜL ELÇİLERİ PROJESİ HATAY DA HAYATA GEÇİYOR
Konu ile ilgili olarak düzenlenen tanıtım toplantılarında, Gönül Elçileri projesi kapsamında hayata geçen Koruyucu Aile uygulaması, her kesimden insana anlatılarak bilgi sahibi olmaları sağlanıyor.Bu kapsamda  Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, ‘Devletimizin himayesi altında yuvada kalan çocuklarımızı aile ortamına alarak, sıcak bir aile ortamında yetişmelerini ve en iyi şekilde geleceğe hazırlanmalarını sağlamak olarak’ açıklanan proje, bizzat koruyucu aileler tarafından katılımcılarla paylaşıldı.Duygularını katılımcılarla paylaşan koruyucu ailelerimiz Mahmut Kırkıç, Hasibe Koçak, Alaaddin Dolmacı, Meryem Kılıç, Kadir Doğan Aslan, Füsun Tatar ve Hatice Dolmacı, yuvalarını paylaştıkları çocuklarla beraber yaşamlarının da güzelleştiğini, evlerinin ve gönüllerinin şenlendiğini dile getirdiler.  Vali Lekesiz de yaptığı konuşmada, ülkemizin çok daha ileriye gitmesi gerektiğinin altını çizerek, ‘Hepimiz biliyoruz ki, bireylerin ülkelerine faydalı olabilmesi ve daha kalkınmış bir ülke eğitimle mümkündür.
 Mutlu birey, mutlu toplum idealini gerçekleştirebilmemiz ise; sevgi dolu bir ortamda yetişen ve iyi bir eğitim almış gençlerimizle mümkündür.’ diye konuştu. Aile kurumunun önemine dikkat çeken Lekesiz, ‘Aile bizim gerçekten kalemizdir. Nasıl ki, şehrin kalesi düştüğünde orası yıkılırsa, toplum için de aile öyledir. Kalenin yıkılmaması lazım. Toplumumuzun yok olup gitmemesi, ayakta durması, geleceğe daha da güçlü devam edebilmesi için aile gibi temel değerlerimizin korunması gerekir.’şeklinde konuştu. Vali Lekesiz, projenin; yüz yıllardır bizim insanımızda var olan merhamet duygularını harekete geçiren bir gönül projesi olduğunu dile getirerek, ‘Devlete emanet edilmiş çocuklarımızın her türlü ihtiyacı sizin ödediğiniz vergilerle zaten karşılanıyor. Ancak. çocukların asıl istediği şey sevgi.’ diye konuştu. 
Vali Lekesiz, 6 ay sürecek proje kapsamında sıcak bir yuvaya kavuşma özlemi çeken 290 çocuğumuzun, bu arzusuna kavuşacağına inandığını da sözlerine ekledi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz ise, proje ile kimsesiz çocuklarımızı sıcak bir aile ortamına kavuşturmayı, mutlu, huzurlu ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Programa, Valimiz  Lekesiz’in eşi Hanımefendi Zehra Lekesiz, Antakya Belediye Başkan Vekili Halil İbrahim Yelkaya, kurum müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, koruyucu ailelerimiz ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.Toplantı sonrasında Valimiz Sayın Lekesiz ve eşi Hanımefendi, koruyucu ailelerle  fotograf çektirdi.