GÖNÜL ELÇİLERİ PROJESİ SAMANDAĞ DA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca başlatılan , toplumun dezavantajlı gruplarının yaşam kalitelerini yükseltmeyi amaçlayan “Gönül Elçileri” projesi  Samandağ da tanıtıldı. 
GÖNÜL ELÇİLERİ PROJESİ SAMANDAĞ DA
 Toplantıya Hatay Vali Yardımcısı Sayın  Kadim DOĞAN, İlçe Kaymakamı Sayın Süleyman ÖZÇAKICI ve Eşi Hanımefendi Sayın Şafak ÖZÇAKICI, Samandağ Belediye Başkanı Mithat NEHİR ve Eşi Hülya NEHİR, Garnizon Komutanı V. İbrahim ASLAN ve Eşi Rukiye ASLAN, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut ALDATMAZ, Belde Belediye Başkanları, Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları , muhtarlar  katıldı.          Düzenlenen toplantı da; Hatay Vali Yardımcısı Kadim DOĞAN yaptığı  konuşmasında; Sayın Başbakanımızın eşleri Emine ERDOĞAN hanımefendinin himayesinde başlatılan Gönül Elçileri  projesi İlimizde başarıyla yürütüldüğünü ifade etti.          İlçemiz Kaymakamı Sayın Süleyman ÖZÇAKICI, toplantıda yaptığı konuşmasında;        “Anlatılan ve  tanıtılan projenin , aslında çok içimizde olan , öz kültürümüzün derinliklerinde bulunan manevi dinamikler olduğunu  ifade ederek;            Bütün dünyada sahip oldukları fiziksel , ekonomik , sosyo kültürel özellikler nedeniyle dezavantajlı olarak tanımlanan ve bu özelliklerinden dolayı daha fazla koruması gereken kesimler vardır. Aslında bunlar tüm ülkelerde toplumlarda aynıdır. Yaşlılar , çoçuklar , engelliler , kadınlarla ilgili olarak her toplum düzenlemeler yapmaktadır. Ülkemizde de çocukların koruma altına alındığı Sevgi Evleri , engellilerle ilgili bakım rehabilitasyon merkezleri , yaşlılarla ilgili barınma evleri , zor durumdaki kadınlarla ilgili sığınma evleri gibi birçok kurum yanı sıra bu kesimlerin ekonomik olarak desteklendiği sosyal yardım uygulamaları çeşitlenerek ve artarak hayata geçirilmektedir. Bunların lehine birçok yasal düzenleme yapılmaktadır. Ancak takdir edersiniz , böyle insani bir konunun sadece kurallar ve oluşturulan kurumlarla devletimiz tarafından sahiplenilmesi , çok önemli olmakla birlikte yeterli değildir.Bu konunun toplumun her kesimi tarafından, her bireyin ortak alacağı bir sorumluluk anlayışıyla sahiplenilmesi durumunda asıl başarının  sağlanabileceğini ,  
        
     Erkeğimiz , kadınımızla , çocuğumuz , engellimiz , yaşlılarımız , gençlerimizle bir bütünüz toplumsal olarak yaşam standardımızın yükselmesi  , ahenk ve toplumsal barışın sağlanabilmesi için tüm kesimlerin mutluluğu esastır. Hepimizin küçük bir zaman ve enerji  ile  biraz dikkat ve özenle , zor durumda olan , ihtiyacı olan diğerimiz için yapabileceği bir şeyler mutlaka vardır. Aslında bu proje bizlere adeta ,  empati yapma fırsatı veriyor.            Bir bayram sabahı uyanan çocuğun koşup sarılacağı bir anne babasının olmamasının o çocuğa neler hissettireceğini sıradan bir iş olan caddeyi geçmenin bir ortopedik ve görme engelli için ne kadar zor olabileceğini ya da hasta yatağındaki bir yaşlı için uzatılacak bir bardak suyun ne büyük anlam taşıyabileceğini düşünmeye zorluyor.            Bu Proje geçtiğimiz haftalarda ilk önce okullarımızda gençlerimize anlatıldı. Okul Aile Birliklerimiz ile çalışmalar yürütüldü , Sivil Toplum Kuruluşlarımız ve basınımızın da ilgi alakası ile son birkaç günde Gönül elçisi olduğunu ifade eden formları doldurarak kayıt yaptıran güzel gönüllü katılımcı sayımız 3000’ e ulaştı. Bu sayının yükselmesi bu konuya olan duyarlılığımızı ve bu konudaki duruşumuzu göstermesi bakımından önemlidir. Tabii ki korumaya muhtaç çocuklarımıza ilişkin 6 ay sürecek birinci aşama sonrasında engelli , yaşlılarımıza ilişkin aşamalara gelinecektir.            Kendinize , ailenize , sevdiklerinize bu şansı , bu fırsatı verin ve Gönül Elçisi olarak bir adım atın diyor” .dedi.         Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz, Müdürlük olarak, genç, yaşlı, çocuk, engelli, toplumun tüm dezavantajlı kesimine hizmet götürmeye devam ettiklerini ifade ederek, ‘Hedefimiz; tüm mahallelerdeki evlerin bir şekilde resmini çekmek, o ailelerin içerisinde var olan dezavantajlı grupları ve hangi konumda olduklarını, yaşlımızı, gencimizi, evlenmek üzere olan çiftlerimizi, evlilik sonrası sorunları olan ailelerimizi tespit etmektir. Dedi.             Ardından, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü öğretmeni Ayşen Dirlik’in proje hakkında ayrıntılı olarak bilgi vermesinin ardından koruyucu aileler duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştılar.