GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILSIN

CHP Hatay milletvekilleri Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl ve Mevlüt Dudu, Gezi Parkı odaklı gelişmeler kapsamında Hatay’da gözaltına alınanların bir an önce serbest bırakılması gerektiğini söyledi.
GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILSIN
CHP milletvekilleri Dudu, Eryılmaz ve Akgöl, partilerinin il binasında ortak basın toplantısı düzenledi. Gözaltına alınan vatandaşların suçsuz olduğunu iddia ederek serbest bırakılmalarını isteyen Eryılmaz, yetkilileri göreve davet ederek, Hatay’daki gösteriler sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in katillerinin bulunmasını istedi.Hatay sınırında son günlerde yaşanan kaçakçılarla askerler arasındaki çatışmalara değinen Eryılmaz, bundan iki yıl önce sınırda sorunlar yaşanacağını söylediklerini ancak bunun hiç kimse tarafından dikkate alınmadığını söyledi.Suriye ile olan 930 kilometrelik sınırda bulunan tüm sınır kapılarının kapalı olduğunu, bunun da ticaret yapanlara çok büyük külfetler getirdiğini belirten Eryılmaz, tek açık kapı olan Yayladağı Sınır Kapısı’nın neden kapandığını da merak ettiklerini kaydetti.Sınır ticaretinin yok olması ve gümrük kapılarının kapanmasının nakliyecilik sektörüne çok büyük darbe vurduğunu savunan Eryılmaz, “Sınır kapılarının kapanmasıyla birlikte maalesef nakliye sektörü çok büyük yaralar aldı.
 
 Ro-ro taşımacılığıyla Mısır ve Arabistan’a giden TIR’larımızın şoförleri oralarda mahsur kaldı. Şu anda yüzlerce TIR şoförü bu ülkelerde hala mahsur durumda. Yetkililer bir an önce bu soruna bir çözüm bulsun” diye konuştu.Refik Eryılmaz’dan sonra söz alan Dudu da, son gözaltıların bir dayanağı olmadığını savunarak, “Bu gözaltılarda sabahın saat 4’ünde evlere yapılan baskınlarla suçsuz kişiler alındı. Zaten birçoğu da, özellikle parkta gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Talebimiz diğerlerinin de serbest bırakılmasıdır” dedi.Akgöl ise, yaşanan kargaşa ve kaosun sadece Hatay’ın barış iklimini bozmaya çalışanlara yaradığına dikkat çekerek, “Hatay’da barış ve kardeşlik ortamının bozulmasını isteyenler var. Biz bunların kimler olduğunu biliyoruz. Suriye’de yaşatılmaya çalışılan kardeş kavgası Hatay’a da sıçratılmaya çalışılıyor. Biz bunlara karşı uyanığız. Halkımızın bu tür oyunlara gelmemesi için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.