GURMELER EKİBİ ANTAKYA’DAYDI

Bünyesinde çeşitli meslek grubuna mensup insanları barındıran ve bu insanların bir araya gelmek suretiyle oluşturduğu “Sonradan Gurmeler” ekibi Antakya Belediyesi ve Hatay Life Dergisi’nin davetlisi olarak şehrimize geldi.

GURMELER EKİBİ ANTAKYA’DAYDI

Sonradan Gurmeler ekibi, bu toprakların zengin ve köklü mutfağını önce kendilerine sonra tüm dünyaya tanıtmayı hedefleyen, şehir şehir dolaşarak yemek ve sofra kültürü zengin yöreleri inceleyen, bu zenginlikleri farklı tanıtım ensturumanlarıyla kamuoyu ile paylaşan bir hareket olarak dikkat çekiyor.

            Esas amaçlarını, ülkemizdeki mutfak zenginliklerini ortaya çıkartmak adına az bilinen ama çok gidilen yeme, içme mekânlarını keşfetmek, yerinde tatma zevkine erişmek, yaşadıklarımızı fotoğraflamak, yazmak, çizmek. Yazma ve paylaşmanın dışında, o mekânları daha da bilinir hale getirmek, böylece bu topraklardaki mutfak zenginliklerini önce ülke vatandaşlarına, sonrasında dünyaya duyurabilmek olduğunu vurgulayan ekip hafta sonu Antakya Belediyesi ve Hatay Life Dergisi’nin davetlisi olarak Dünya Gastronomi Şehri adayı Antakya’da idi.

            Kurucu üyeler Varlık Sezgin (Eczacı), Orhan Şanlı (Muhasebe), Burcu Sağlam Köse (Doktor), İnal Köse(Eczacı), Murat Kaya (Mühendis), Emrah Uyar (Mühendis), Ceylan Altan (İnsan Kaynakları Uzmanı), Tuğba Tugrul (İnsan Kaynakları Uzmanı), Hakan Harmankaya (Avukat), Ayşegül Kara (İnsan Kaynakları Uzmanı)’ndan oluşan heyet Antakya’nın yemeklerini tatma ve tanıma fırsatı buldular.

            Antakya Belediyesi ev sahipliğinde Antikya Restaurantta düzenlenen akşam yemeğine Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’ı temsilen Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali ve eşi Nesrin Çaparali, Aknur Ajans Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Ağlar ve Sonradan Gurmeler ekibi katılım gösterdi.

Antakya yemek kültürünün değerlendirildiği, tadıldığı ve tanıtıldığı buluşmada, Dünya Gastronomi Şehri Antakya’nın adaylık sürecine katkı verilmesi için neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Sonradan Gurmeler Varlık Sezgin yaptığı açıklamada; “Antakya’nın yerel lezzetlerini tanımaya geldik. Toprakların zengin sofra kültürünü, lezzet duraklarını keşfetme adına 18 şehre gitmeyi amaçlıyoruz. Yaklaşık 12 bin takipçisi ve üyesi olan www.sonradangurmeler.org adlı sitemizde bu tecrübelerimizi herkesle paylaşıyoruz. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali ve değerli eşine, Hatay Life Dergisi sahibi İsmail Hakkı Ağlar’a yakın ilgi ve desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz. Ekip olarak bir çok kültür zenginliğinin yanı sıra sofra kültürü ile ünlü Antakya’yı tanıtmak ve bu güzel şehri Dünya Gastronomi Şehri adaylık sürecine katkıda bulunmak istiyoruz.” dedi.

Buluşmada Sonradan Gurmeler ekibi adına kurucu üye Varlık Sezgin yakın ilgi ve desteklerinde ötürü Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a ve Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali’ye onur üyeliği plaketi takdim etti. Başkan Lütfü Savaş’ın plaketini Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali alırken, Başkan Yardımcısı Mehmet Çaparali’nin plaketini ise eşi Nesrin Çaparali aldı.

GURMELER EKİBİ ANTAKYA’DAYDI haberi 19 Kasım 2012 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  220190 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle